Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli dziewiczy wodospad Skorga w Norwegii. Wśród śmiałków spadochroniarz z Krakowa

Pokonali dziewiczy teren i jako pierwsi na świecie zjechali z norweskiego wodospadu Skorga. Polacy zdobyli drugi w Europie i siódmy najwyższy próg rzeczny na globie. Wyprawa zorganizowana przez lidera zespołu Dariusza Pachuta jest elementem szeroko zakrojonego programu polskich wspinaczy. Chcą zdobyć Koronę Wodospadów - 10 najwyższych wodospadów świata.

fot. materiały prasowe

Posłuchaj relacji z wyprawy
Grupa siedmiu śmiałków 22 marca o godz. 10.00  wyruszyła z bazy na szczyt drugiego najwyższego w Europie wodospadu Skorga. - Musieliśmy pokonać troszkę ponad tysiąc metrów przewyższenia trawersując zbocze. Bardzo ciężkie podejście, zwłaszcza, że wory ze sprzętem ważyły bardzo dużo. Z racji temperatur, około 2-3 stopni wody, wiedzieliśmy, że musimy się dobrze zabezpieczyć termicznie.  Dodatkowo kilka razy przelatywały koło nas olbrzymie wanty czyli bloki skalne wielkości połowy człowieka. Gdyby moje stanowisko puściło to krzyż na drogę -  relacjonował świeżo po przyjeździe do Polski uczestnik ekspedycji, ratownik GOPR z Małopolski, żołnierz  16 Batalionu Powietrznodesantowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie - młodszy chorąży Miłosz Forczek.
Zjazd na linach  z wysokości 864 metrów wspinacze rozpoczęli  o godz. 15.00. Kontynuowali nieprzerwanie przez ponad 12 godz. do  godz. 03.30 nad ranem. Wyprawa zakończyła się sukcesem.
Posłuchaj rozmowy z uczestnikiem wyprawy, młodszym chorążym Miłoszem Forczkiem z 6BPD
Drużyna Oshee Slide Challenge swój projekt rozpoczęła w 2019 roku zjazdem  na linach z najwyższego wodospadu świata Salto Angel w Wenezueli. Drugi co do wysokości Tugela w RPA wspinacze pokonali w lutym tego roku. Skorga w Norwegii to trzeci próg rzeczny na koncie zespołu.  Po dwudniowym odpoczynku,  śmiałkowie zdecydowali się podejść do najwyższego w Europie norweskiego wodospadu Vinufossen,  ale ostatecznie, ze względu na duże przybory wody,  wycofali się ze zjazdu. Kolejnym celem wyprawy są nieeksplorowane  dotąd wodospady w Peru, które,wymagają szczególnego przygotowania.

W skład drużyny wchodzą: Dariusz Pachut, Dimitri Wika, Kuba Poburka, Miłosz Forczek, Jan Wierzejski,  Wojciech Kozakiewicz i Tomasz Grodzicki.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3473305

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię