Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Gwiazda wieczoru: Naukę trzeba rozpocząć od słuchania drugiego człowieka - Dawid Czernik w Radio Kraków

Gościem audycji Hanki Wójciak był znakomity skrzypek i kontrabasista Dawid Czernik - założyciel AMEI - Akademii Muzyki Etnicznej i Improwizowanej. Przeszedł On niezwykłą i niełatwą drogę. Kiedyś ktoś powiedział mu, że nie ma słuchu i do szkoły muzycznej się nie nadaje. Dziś, laureat m.in. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta czy Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie, zakłada własną szkołę, do której zaprasza ludzi w każdym wieku. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. To opowieść o tym, jak można rozkwitnąć mimo niesprzyjających warunków. Opowieść o miłowaniu, poszukiwaniu, pasji i Bogu.

Dawid Czernik w rozmowie z Hanką Wójciak

Dawid Czernik - polski skrzypek i kontrabasista etniczno - jazzowy urodzony w 1993 r. Mieszka i tworzy na Podhalu, w Poroninie. Tam też otwiera swoją szkołę.

Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Tadeusza Szostaka Berdy. Swoje umiejętności muzyczne doskonalił uczestnicząc w różnego rodzaju imprezach folklorystycznych.

Jako piętnastolatek rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie kontrabasu i skrzypiec. Jazzem zainteresował się pod koniec liceum.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music.

W 2019 r. Dawid Czernik został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Jest także laureatem nagród specjalnych Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2020 r.

AMEI - Akademia Muzyki Etnicznej i Improwizowanej rozpocznie działalność w październiku br. Oprócz nauki gry na skrzypcach, kontrabasie, gitarze, akordeonie, fortepianie oraz perkusji ruszają zajęcia dla wokalistów, chór oraz zajęcia umuzykalniające dla dzieci. 

Autor:
Hanka Wójciak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię