Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 na Rynku Miejskim w Olkuszu, gdzie ślubowanie złożyła ponad setka terytorialsów. - To druga przysięga wojskowa poza macierzystą jednostką. Pierwsza była w Chrzanowie, teraz czas na Olkusz - mówił w Radiu Kraków dowódca 11 MBOT -  płk Marcin Siudziński. - Chcemy wychodzić do społeczności. Po pandemii zamknęliśmy się. Były przysięgi, gdzie był tylko streaming bez udziału rodzin. Teraz chciałbym, żeby  terytorials: sąsiad, mąż, ojciec był blisko, żeby wszyscy go widzieli i byli dumni. Społeczeństwo musi czuć, że to jest nasze miejsce - argumentował. 

Obchodom towarzyszy piknik wojskowy, na którym terytorialsi zachęcają do wstąpienia w szeregi WOT.  Dla dzieci żołnierze przygotowali  mini wojskowy tor przeszkód, a dla najmłodszych prelekcje „O dwóch niezwykłych Niedźwiadkach”. Święto 11 MBOT obchodzone jest na pamiątkę momentu, kiedy w nocy z 21 na 22 maja 1944 r.  Cichociemni wraz z patronem Brygady gen. bryg. Leopoldem Okulickim ps. "Niedźwiadek" lądowali w Wierzbnie koło Bochni.

W sobotę MON rozpoczyna także akcję promującą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, która ma wzmocnić potencjał polskiej armii. Na terenie całego kraju odbędą się  pikniki wojskowe, w tym w Olkuszu i Skawinie. Jednocześnie na terenie Krynicy, Zakopanego, Wadowic i Tarnowa będą działały mobilne punkty rekrutacyjne. Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę). 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa obejmuje 2 etapy: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany). Dodatkowo otrzyma wynagrodzenie w okresie szkolenia – 4560 zł, a także  prawo do urlopu wypoczynkowego. Po okresie przygotowawczym żołnierz otrzyma  możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Będzie miał prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze przy zatrudnianiu w administracji publicznej.