Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jedzenie robi dobro w Przystanku Kulinarnym

W tym roku Wielkanoc rzymskokatolicką od prawosławnej dzieli tydzień. W Polsce święta obchodziliśmy 17 kwietnia, a już 24 kwietnia świętować będą między innymi Ukraińcy. Z tej okazji w Przystanku Kulinarnym rozmawiałam z ukraińsko-polskim małżeństwem, które mieszka w Krakowie. Nadia Morozolshanska mieszka w Krakowie od 10 lat, jest prezesem Fundacji Widowisk Masowych, współzałożycielką kawiarnio księgarni Nić z ukraińską literaturą, przy ulicy Sławkowskiej w Krakowie. Jej mąż Jakub Matuszewski, jest Polakiem, prowadzi kawiarnię Nić, jest też prezesem Fundacji Aktywna Integracja oraz wiceprezesem Fundacji Widowisk Masowych. Nadia i Kuba wspólnie działają na rzecz Polaków i Ukraińców. W Przystanku Kulinarnym, z dużym poczuciem humoru i sentymentu, opowiedzieli o polskiej i ukraińskiej Wielkanocy, o rodzinnych tradycjach, tych starych i tych nowych. Były też świąteczne życzenia.

W drugiej części Przystanku Kulinarnego gościła Kasia Pilitowska, jedna z organizatorek akcji Zupa dla Ukrainy w Krakowie. Rozmawiałyśmy o zmianach jakie czekają Zupę, było też zaproszenie na najbardziej znany w Polsce festiwal kulinarny, w tym roku edycja specjalna czyli Najedzeni Fest! Zupa dla Ukrainy! Festiwal odbędzie się 24 kwietnia, na Starym Kleparzu w godzinach od 11.00 do 20.00.

O tym, że jedzenie robi dobro przekonywała Paulina Bandura w swoim felietonie poświęconym ludziom, którzy karmią potrzebujących. Jest ich dużo. To między innymi Jose Andres, który założył World Central Kitchen, organizację non profit, która zajmuje się niesieniem pomocy poprzez wydawanie posiłków potrzebującym. Jego kuchnia karmi też uchodźców z Ukrainy. To także Ollia Hercules, autorka książek i kuchni ukraińskiej. To także Kasia Pilitowska i jej Zupa dla Ukrainy. To wiele dobrych dusz, czułych na nieszczęścia, które spadają na niewinnych ludzi. 

Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię