Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jarosław Gowin: Bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze. To się nie kłóci z człowieczeństwem

- Osoby, które przedostaną się na terytorium Polski, powinny trafić do ośrodka dla uchodźców, tam otrzymać pomoc i przejść weryfikację - mówił na antenie Radia Kraków prezes Porozumienia Jarosław Gowin. "Nie oznacza to, że rząd ma zmienić politykę w sprawie ochrony granicy. Popieram działania rządu mające zapobiec powstaniu nowego szlaku przerzutowego imigrantów" - mówił prezes Porozumienia w porannej rozmowie Radia Kraków.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

Zapis rozmowy Jacka Bańki z szefem Porozumienia, Jarosławem Gowinem.

Gdzie jest dzisiaj Porozumienie? Po wyjściu ze Zjednoczonej Prawicy to 1% poparcie nie nastraja optymistycznie członków partii.

- Porozumienie jest po stronie Polski. W imię wartości opuściliśmy Zjednoczoną Prawicę. Nie mogliśmy zaakceptować wyborów kopertowych, ataku na polską klasę średnią, jaką są nowe rozwiązania podatkowe. Nie mogliśmy zaakceptować zamachu na wolność mediów, mam na myśli Lex TVN. Teraz słyszymy o kolejnej odsłonie batalii o sądy. Po wyroku TK, moim zdaniem niefortunnym, znowu grozi nam chaos w sądownictwie. Niestety także wzrasta napięcie między Polską i Europą.

Był legendarny sondaż IPSOS, w którym jedna osoba wskazała Porozumienie. Był to mężczyzna z Krakowa.

- Ja podchodzę z pokorą i dystansem do sondaży. Porozumienie nie wystartuje w wyborach samodzielnie. Będzie szersza koalicja centroprawicowa. Wielu wyborców nie odnajduje się w polaryzacji PiS-PO. Do takich wyborców adresujemy swoje przesłanie.

Jednocześnie deklaruje pan, że poparłby pan wniosek PSL o skrócenie kadencji parlamentu. Dla Porozumienia nie byłoby to dobre. Już są panowie dogadani z Koalicją Polską i być może Szymonem Hołownią?

- Nie. Na takie dogadanie i rozmowy jest czas tuż przed wyborami. Dziś wiele wskazuje na to, że wybory będą w terminie konstytucyjnym, czyli 2023 roku. Za wcześnie jest na rozmowy. Jak patrzę na sondaże, PiS może być odsunięty od władzy tylko przez konsolidację opozycji. To ma być jedna lista? To chyba pomysł Donalda Tuska. Może mają być dwie listy? Jedna PO i druga na prawo od PO.

A Lewica?

- Lewica w każdym z tych wariantów chce iść osobno. Zapewne na opozycji będą 3-4 listy. Trzeba jeszcze pamiętać o Konfederacji.

Tyle bloków opozycji chyba osłabiłoby opozycję...

- Dlatego mówię o konsolidacji. Jak zbliżą się wybory, w gronie ludzi umiarkowanie myślących o Polsce, ludzi z szerokiego centrum… Trzeba to dodać wielką rzeszę samorządowców, zwłaszcza tych bardziej konserwatywnych, którzy krytycznie odbierają rządy PiS. Oni uważają, że rządy PiS ograniczają samorządność. Polski Ład to brutalne uderzenie w finanse samorządowe. Ci samorządowcy także widzą swoje miejsce w tym szerokim centrum.

Dlaczego Porozumienie z Koalicją Polską by miało zagospodarować samorządowców, a nie PO? Duże miasta to głównie miasta, gdzie rządzą osoby związane z PO.

- Nie chodzi tylko o samorządowców z dużych miast. Jest wielu burmistrzów i wójtów, którzy źle wspominają rządy PO. Wielu z nich poprze listę umiarkowanego centrum.

Co z Polską 2050? Był sondaż, który pokazywał kilkunastoprocentowe poparcie dla Koalicji Polskiej, Porozumienia i Polski 2050.

- Te sondaże, było ich kilka, pokazują, że taki kierunek myślenia zyskuje akceptację sporej rzeszy wyborców. W sondażach taka koalicja miała 15-18%. Bez niej nie dałoby się rządzić w przyszłym parlamencie.

Wczoraj w Krakowie i Warszawie odbyły się protesty dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Pan głosował za budową muru. Co będzie z ludźmi na granicy?

- Głosowałem za stanem wyjątkowym, za budową tego muru. Są jednak skuteczniejsze instrumenty elektroniczne. Zrobiłem to z przekonaniem. Równocześnie uważam, że bezpieczeństwo Polaków jest najważniejsze. To się nie kłóci z człowieczeństwem. Jak ktoś się przedostał do Polski, powinien trafić do ośrodka dla uchodźców. Jeśli nie zagrażają mu prześladowania w kraju ojczystym, powinien być odesłany. Trudno zaakceptować wypychanie kobiet i dzieci z terytorium Polski w głuszę leśną. Pora najwyższa, żeby Polska sięgnęła po pomoc Frontexu. Na tereny objęte stanem wyjątkowym trzeba dopuścić akredytowanych dziennikarzy. Rzetelna informacja jest potrzebna nie tylko Polakom, ale światu. Świat dowiaduje się o tych wydarzeniach ze strony Białorusi. To oczywista wojna hybrydowa reżimu Łukaszenki przeciwko Polsce, Litwie i innym krajom UE.

Co z ludźmi, którzy utknęli na granicy? Białoruś wypowiedziała umowę o reemisji.

- Jeżeli utknęli na naszym terytorium, powinni być w ośrodkach dla uchodźców. To nie oznacza, że rząd ma zmienić politykę jeśli chodzi o wschodnią granicę. Popieram działania mające przeciąć powstanie nowego szlaku przerzutowego.

Zapowiedź budowy tej zapory w jakiś sposób wpłynie na działania białoruskich służb?

- Jeśli chodzi o działanie białoruskich służb, prezydent Łukaszenka jest zdeterminowany, żeby to kontynuować. Mam nadzieję, że wpłynie to na opinię publiczną w Iraku, Syrii. Stamtąd jest większość migrantów. Musi być kampania informacyjna na Bliskim Wschodzie, żeby powstrzymać tych ludzi w dramatycznej sytuacji przed próbami, które kończą się często tragicznie. Nie wolno zrzucać odpowiedzialności za te tragedie ludzkie na Polskę. Natomiast jeśli ktoś jest na naszym terytorium, powinien uzyskać pomoc.

Jaka będzie społeczna kontrola nad tą inwestycją, za którą pan zagłosował?

- Zagłosowałem za, poparłem też odrzucone poprawki, żeby w Sejmie regularnie była informacja. Po zakończeniu stanu wyjątkowego do swoich zadań wrócą dziennikarze. Polacy będą informowani o sytuacji na granicy.

Kamil Bortniczuk, były poseł Porozumienia, będzie ministrem sportu. Wpłynie to jakoś na starania o zorganizowanie w Małopolsce Igrzysk Europejskich?

- Liczę, że te Igrzyska się odbędą. Nie tyle ministerstwo sportu, którego tworzenie uważam za zbyteczne, ale ministerstwo aktywów państwowych dojdzie do porozumienia z władzami Krakowa i Małopolski. Rozumiem wątpliwości prezydenta Majchrowskiego. Nie ma deklaracji co do finansowania tych Igrzysk.

Rada Miasta przyjęła uchwałę, która zakłada, że jeśli do końca października wszystko się nie wyjaśni, 2 listopada Kraków zrezygnuje z organizacji imprezy.

- Są jeszcze blisko 2 tygodnie. Wierzę, że premier Sasin ogłosi decyzje oczekiwane przez Kraków.

Jeśli nie to czekać do skutku, bo to się finansowo opłaca?

- Tego nie wiemy, czy się opłaca. Nie opłaca się to Krakowowi bez silnego zastrzyku z budżetu państwa. Czas biegnie nieubłaganie. Decyzje rządu powinny być już jakiś czas temu. Podczas wizyty we Włoszech spotykałem się z komitetem olimpijskim. Liczyliśmy wtedy, że dobre wiadomości dla Krakowa i Małopolski zapadną lada dzień. Minęło kilka miesięcy, decyzji nie ma.

Tomasz Urynowicz to rzeczywisty przyszły kandydat na prezydenta Krakowa? Jakich środowisk? Tylko Porozumienia?

- To rzeczywisty kandydat. Do wyborów są dwa lata. To pracowity, doświadczony i ideowy polityk. Cieszę się, że stawia sprawę swojej gotowości do kandydowania. Jeśli dojdzie do takiego startu, będzie reprezentował szersze środowiska. Ważny jest dialog. Tomasz Urynowicz jest na to gotowy, także z Jackiem Majchrowskim.

To byłby kandydat tego centrum?

- To byłby dobry prezydent Krakowa. Stowarzyszenie marszałka Urynowicza „Jeden Kraków” podkreśla potrzebę przezwyciężania podziałów i potrzebę dialogu politycznego. Do wyborów są co najmniej dwa lata. Jeśli wybory parlamentarne będą jesienią 2023 roku, samorządowe zostaną o kilka miesięcy przełożone. Za wcześnie jest na mówienie o konfiguracjach wyborczych.

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię