Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków? Akcja Ablacja

Rusza Akcja Ablacja - nowy program edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych

dr Marcin Kuniewicz, kardiolog

Czy zabieg ablacji jest bolesny? Jak wygląda znieczulenie? Na te i inne pytania odpowiadają lekarze i pacjenci – ekspercka informacja o terapii jest zweryfikowana o doświadczenia chorych.

Najważniejsze pytania

Jak przygotować się do zabiegu ablacji? Co zabrać ze sobą do szpitala? Jak długo trwa pobyt w szpitalu? W sekcji „Pytania i odpowiedzi” pacjenci znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania o arytmie i ablację. Jak zgodnie podkreślają eksperci i pacjenci, podczas standardowej wizyty kontrolnej nie zawsze wystarcza czasu, by omówić wszystkie nurtujące pacjentów pytania. Bywa, że pacjenci są nieco oszołomieni liczbą szczegółów: omówieniem wyników badań i wszystkich aspektów dalszego postępowania terapeutycznego.

mat.pras/kp

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków – arytmię, na którą cierpi nawet 20% osób powyżej 65 roku życia, odpowiedzialną za 5 razy wyższe ryzyko zawału serca, 2,5 razy większe zagrożenie udarem mózgu i ponad 2 razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi udzielają eksperci programu edukacyjnego Akcja Ablacja, skierowanego do pacjentów kardiologicznych. Nowy portal www.akcjaablacja.pl już ruszył.

Arytmia – srebrna epidemia

Zaburzenia rytmu serca to ogromne i wciąż rosnące wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Średnia wieku społeczeństwa stale wzrasta, a wiele chorób, w tym między innymi arytmie, to schorzenia występujące częściej wśród osób starszych.

– Arytmia ta jest odpowiedzialna za ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, prowadzącego do kalectwa bądź śmierci, pięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia zawału serca i dwa razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. To niezwykle poważne wyzwanie, dlatego kluczowe jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie migotania przedsionków - mówi dr Marcin Kuniewicz, kardiolog ze Szpitala Jana Pawła II w Krakowie

Kluczowa edukacja

Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Co oznacza nieme migotanie przedsionków? Jakie badania należy wykonać, by potwierdzić bądź wykluczyć arytmię? Jak przebiega konsultacja u kardiologa i jak się do niej przygotować? Na te i inne pytania odpowiadają czołowi polscy eksperci z dziedzin kardiologii oraz elektrofizjologii i elektroterapii, którzy współtworzą program edukacyjny Akcja Ablacja.

Na portalu internetowym www.akcjaablacja.pl zamieszczono najważniejsze informacje o zaburzeniach rytmu serca w formie krótkich filmów video. O swoich doświadczeniach odpowiadają sami pacjenci – co skłoniło ich do wizyty u lekarza, jak wyglądały badania i pobyt w szpitalu, jakie zalecono leczenie.

Wszystko o ablacji

W programie edukacyjnym Akcja Ablacja wiele uwagi poświęcono ablacji jako jednej z wiodących i wciąż rozwijających się metod leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym przede wszystkim podłoża migotania przedsionków.

Ablacja to metoda, która polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za powstawanie arytmii. W czasie zabiegu stosowane są specjalne cewniki – tzw. elektrody ablacyjne. Wykonuje się nimi w sercu aplikacje energii (prąd o częstotliwości radiowej lub niska temperatura) pozwalające na usunięcie arytmii.

Sercowy GPS

Skuteczność zabiegu ablacji dodatkowo wspierają nowoczesne technologie, zwłaszcza możliwość tworzenia trójwymiarowych map serca. Mapa pozwala zlokalizować arytmię i bezpiecznie zaplanować zabieg ablacji, polegający na usunięciu źródła arytmii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię