Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem i się nie zniechęcić?

Bieganie to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści zdrowotne i psychiczne. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, każdy może znaleźć w bieganiu coś dla siebie. O tym jak zacząć biegać i się nie zniechęcić, opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Kacper Piech, trener biegaczy oraz Grzegorz Sudoł trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata i srebrny medalista mistrzostw Europy, trener lekkoatletów i biegaczy.

W jaki sposób rozpocząć przygodę z bieganiem?

Grzegorz Sudoł: Jeśli ktoś nie jest przygotowany od razu do biegania, to proponuję zacząć od marszobiegów, czyli od takiego sposobu, gdzie np. 2 minuty biegnę, 1 minutę maszeruje. Zaznaczyć sobie, że 30 minut pokonamy tym sposobem. Na pewno bieg i marsz pozwoli nam na to, żeby następne dwie minuty były zupełnie inne. Taka forma rozpoczęcia biegania jest najbardziej przyjazna i przede wszystkim bezpieczna pod każdym względem - wydolnościowym i ruchowym. Przygotowujemy aparat ruchu do tego, by można było biec coraz więcej.

W październiku Cracovia Półmaraton Królewski. Czy ktoś, kto nigdy nie brał w nim udziału, a w czerwcu rozpocznie przygotowania, to da radę wystartować?

Kacper Piech: Mamy ponad cztery miesiące i na pewno jest dużo osób, które bez problemu poradzą sobie na takim dystansie, ale bardzo dużo zależy od przeszłości danej osoby. Jeżeli ktoś uprawiał dużo sportu - grał w piłkę czy ruszał się - i ma jakieś podstawy sportowe, to myślę, że nie będzie problemu, aby się przygotować. Jeśli ktoś ma duże zaległości przez ostatnie lata i więcej czasu spędził przy komputerze niż w lesie i na spacerach to zalecałbym na sam początek troszeczkę krótszy dystans.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię