Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Do wypadków drogowych jeżdżą zabytkowym wozem. Strażacy OSP Świątniki proszą o pomoc

Należą do jednej z najstarszych jednostek ratowniczo-gaśniczych w Polsce i jednej z najbardziej dynamicznych w regionie. Strażacy OSP Świątniki Górne wspierają ratowników w całej Małopolsce, uczestniczą w gaszeniu pożarów, usuwaniu skutków nawałnic, ratowaniu poszkodowanych w wypadkach. Sami jeżdżą zabytkowym wozem. Jak twierdzą, chcą dalej pomagać, ale nawet najlepiej wyszkolony strażak, bez sprawnego wozu nie jest w stanie skutecznie działać. Ze strażakami rozmawiał Paweł Sołtysik.

fot. Materiały prasowe

Strażacy OSP Świątniki Górne jeżdżą 37-letnim pojazdem, który naprawiają z własnych środków. Nie zrażają się, uruchomili oddolna inicjatywę  "Pomóż nam pomagać". Zbierają pieniądze na nowy wóz.  - Mogłaby to być sentymentalna akcja, gdybyśmy opowiadali o nostalgicznych historiach, ale my wjeżdżamy w ogień, jeździmy do wypadków samochodowych a nasze  auto bazowe jest retro. Bywały takie historie, że czas wyjazdu się wydłużał - przekonuje ratownik.  

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

OSP Świątniki Górne powstała 16 listopada 1879r. I należy do jednej z najprężniej działających jednostek w Małopolsce i jednej z najstarszych Ochotniczych Straży Pożarnych w kraju.  W Jednostce służy 20 strażaków. Wśród nich są  również zawodowi żołnierze. - Trudno  jednoznacznie stwierdzić, która z akcji  była najtrudniejsza, na pewno do tych, które najdłużej pamiętamy należą wypadki drogowe, operowanie sprzętem hydraulicznym, wyciąganie dzieci z zakleszczonych pojazdów. Do łatwych nie należą również pożary budynków. Jesteśmy małą gminą i  to zawsze jest tragedia kogoś znajomego. Ciężko jest patrzeć jak ktoś traci bliskich i dobytek całego życia - opowiada Zbigniew Polkowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątnikach Górnych.

Autor:
Paweł Sołtysik

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię