Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dziewiąty przystanek: Miechów

Letnia trasa Radia Kraków zmierza do końca. Przedostatnie spotkanie z Wami w ramach programu Co Niesie Dzień - Wakacyjne Skarby Małopolski zaplanowaliśmy w Miechowie. Miasto było kiedyś najsłynniejszą w Polsce siedzibą bożogrobców. Oprócz zabytków i obiektów kultury, na uwagę zasługuje także okolica z wielością walorów przyrodniczych.

Fot. Sylwia Ogiela

HISTORIA I ATRAKCJE ZIEMI MIECHOWSKIEJ


Historia Miechowa nierozerwalnie związana jest z Zakonem Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Pańskiego w Jerozolimie sprowadzonym w 1163 roku. Początków trzeba jednak szukać wcześniej. Z historią, tą nieco późniejszą, dotyczącą Bitwy Miechowskiej można się zapoznać przez quest. A poza miastem, gdzie warto zajrzeć? Do Wielkanocy, Racławic i Książa Wielkiego.

Posłuchaj rozmowy z Sylwią Dziubą, adiunktem Muzeum Ziemi Miechowskiej fot: Sylwia Ogiela

fot: Sylwia Ogiela

KOPIA GROBU CHRYSTUSA

W bazylice w Miechowie znajduje się najstarsza w Europie replika grobu Chrystusa. Powstała w XVI wieku i zawdzięcza się ją Bożogrobcom. Zakon nie przetrwał, natomiast kopii nie zniszczyły ani pożar, ani obie wojny.

Posłuchaj rozmowy z Włodzimierzem Barczyńskim, znawcą dziejów Miechowa Fot. Sylwia Ogiela

Fot. Sylwia Ogiela

NAJSTARSZY ZEGARMISTRZ W POLSCE

Józef Wlazło ma 98 lat i jest najprawdopodobniej najstarszym zegarmistrzem w Polsce. Nie wyobraża sobie życia bez zegarów. Do jego zakładu przy Rynku ściągają klienci również spoza Miechowa.

posłuchaj zegarmistrza Józefa Wlazły

WYDARZENIA I DZIAŁALNOŚĆ BWA "U JAKSY"

BWA "U Jaksy" działa w Miechowie od ponad 30 lat. Mieści się w zabytkowych piwnicach zespołu obiektów poklasztornych, należących obecnie do Sądu Rejonowego. Organizuje liczne wystawy oraz międzynarodowe plenery. BWA prowadzi Dom Pracy Twórczej z Salonem Sztuki Współczesnej oraz galeriami autorskimi Stefana Żechowskiego, "Pod Witrażem" Wincentego Kućmy oraz "Saint Tropez" Sachy Stawiarskiego.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Olchawą, dyrektorem BWA u Jaksy Fot. Sylwia Ogiela

Fot. Sylwia Ogiela

GADAFEST

W okolicach miasta odbywa się jeden z najciekawszych festiwali muzycznych w Polsce. Organizatorzy Gadafestu lubią eksperymentalne dźwięki oraz niespotykane lokalizacje.

Posłuchaj rozmowy z Kubą Gołąbem ze Stowarzyszenia Twórcownia

MIECHÓW NA WYPASIE

Jak ochronić siedliska kserotermiczne na Wyżynie Miechowskiej? Pomagają w tym „naturalne kosiarki” w postaci kóz i owiec. Przy obecności tych zwierząt zaobserwowano redukcję roślin ekspansywnych i inwazyjnych np. pokrzywy, derenia czy nawłoci. To właśnie one zarastają unikatowe pola kwiatowe na wapiennym podłożu.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Krawiec, właścicielką gospodarstwa

NA ROWERZE

Posłuchaj rozmowy z Sylwią Suchecką, dyrektor CKiS oraz Wojciechem Małodobrym, rowerzystą

Wyżyna Miechowska ma rowerzystom sporo do zaoferowania. Od dwóch lat można przemierzać okolice Miechowa trasą pieszo-rowerową śladem wąskotorówki. Co można zobaczyć? Pocztówkowe panoramy i kwietne stepy.

Posłuchaj rozmowy z Sylwią Suchecką, dyrektorem CKiS w Miechowie

PIEROGI MIECHOWSKIE

Pierogi miechowskie przygotowywane przez Karczmę Siedlisko są kulinarną wizytówką Miechowa. Nabiał pochodzi z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, a kapusta z nieodległej „kapuścianej stolicy Polski”, czyli z Charsznicy.

Posłuchaj rozmowy z Maciejem Wołochem z Karczmy Siedlisko w Strzeżowie fot: Sylwia Ogiela

fot: Sylwia Ogiela#skarbymałopolski #zwiedzajlokalnie

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię