-
Brak wiedzy medycznej społeczeństwa i wpływ fake newsów – główna przyczyna rosnącej liczby odmów szczepień.
-
Szczepienia działają przez tworzenie tzw. komórek pamięci – podstawy biologiczne obrony immunologicznej powinny być lepiej tłumaczone już w szkołach.
-
Ryzyko powrotu chorób jak odra, gruźlica czy polio – z powodu niskiego poziomu wyszczepialności możliwe są tzw. epidemie wyrównawcze.
-
Edukacja zamiast grzywien – pozytywna edukacja zdrowotna od najmłodszych lat to skuteczniejszy sposób walki z dezinformacją.
-
Potrzeba zmian systemowych – wprowadzenie e-kart szczepień i prawna ochrona naukowców to konieczne reformy.
- A
- A
- A
Ekspert o rezygnacji ze szczepień: to efekt braku wiedzy i fake newsów
Wzrost liczby uchyleń od obowiązkowych szczepień i działania sanepidu budzą emocje wśród rodziców i lekarzy. Prof. Krzysztof Bryniarski, immunolog i diagnosta laboratoryjny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Radiem Kraków wskazuje, że rezygnacja ze szczepień to efekt braku rzetelnej wiedzy i emocjonalnej manipulacji. Ostrzega też, że ten trend może doprowadzić do powrotu groźnych epidemii.Dezinformacja i brak wiedzy to główne zagrożenia
Profesor Bryniarski zauważa, że problemem nie jest tylko niechęć, ale ignorancja:
Generalnie po prostu nie mamy wiedzy i to obejmuje większość społeczeństwa. A jeśli szukamy wiedzy, to szukamy jej głównie w internecie.
Wskazuje też na zaniedbania w edukacji:
To są ludzie, którzy nie mieli w ciągu swojego życia dostępu do wiedzy medycznej i biologicznej.
Szczepienia jako inwestycja w pamięć immunologiczną
Ekspert tłumaczy mechanizm działania szczepionek:
Dopiero ponowny kontakt z tym konkretnym czynnikiem [...] daje natychmiastową, wysokoswoistą i około stu do tysiąca razy wyższą niż w odpowiedzi pierwotnej odpowiedź.
Wskazuje, że to właśnie szczepienia pozwalają organizmowi „uczyć się” i szybciej reagować na zagrożenia.
Powrót groźnych chorób to realna perspektywa
Zdaniem profesora niska wyszczepialność prowadzi do poważnych zagrożeń:
Im mniej procent społeczeństwa jest wyszczepiony, tym większa szansa na tzw. epidemię wyrównawczą. I ona się na pewno zdarzy.
Jako przykład podaje wzrost zachorowań na odrę i przypomina jej potencjalne powikłania neurologiczne.
Edukacja zamiast przymusu i grzywien
Prof. Bryniarski nie popiera kar jako głównego środka nacisku:
Może edukacja pozytywna w szkołach, może tutaj kwestia odstraszania społeczeństwa tymi wysokimi grzywnami nie jest zbyt dobra…
Zamiast tego proponuje szeroką edukację społeczną od najmłodszych lat, także poprzez spotkania i debaty publiczne.
Potrzebne zmiany systemowe i prawne
Ekspert apeluje o wprowadzenie elektronicznych kart szczepień. Zwraca też uwagę na konieczność ochrony prawnej dla naukowców i edukatorów:
Niestety nie jesteśmy my jako naukowcy chronieni przed takimi sytuacjami.
Komentarze (2)
Najnowsze
-
20:02
Cracovia bez trenera! Luka Elsner odchodzi z klubu
-
18:22
Będzie bezpieczniej przy krajowej 73 pod Tarnowem. Powstanie ponad 5 km chodników i ścieżek
-
18:07
Alarm w regionie sądeckim – ale tylko na próbę. Włączą 85 syren
-
17:42
Przetarg na obwodnicę Limanowej znów przesunięty. Setki pytań od firm
-
16:55
Magazyny energii w Trzebini jednak powstaną. Prace się rozpoczęły
-
16:35
Spokojny rodzic to spokojne dziecko
-
15:59
Utrata wagi z analogami GLP-1 a ochrona tkanki mięśniowej
-
15:46
Będzie nowa droga z chodnikiem i parking. Mieszkańcy Trzebini od dawna tego potrzebowali
-
15:42
Będzie nowa fontanna na Rynku Głównym, ale najpierw konkurs na projekt
-
15:36
Wybuch gazu w Maniowach. Jedna osoba jest ranna
-
15:32
Makabryczne odkrycie w Przegini. Nie żyje 53-latek, 8 zatrzymanych
-
15:22
Z dobrodziejstwem inwentarza
-
15:08
Otwarcie nowej siedziby Popradzkiego Parku Krajobrazowego
-
14:50
Czy brak edukacji seksualnej to element kultury gwałtu?
-
14:49
Trump wzmocnił irański reżim? Ekspert: jego działania zdławiły szanse na reformy
-
14:34
Kraków na finiszu prac nad planem ogólnym. „Większym ryzykiem byłby zły dokument”
-
14:07
Znany trener w Galerii Sław FIBA: to wyróżnienie dla polskiej myśli szkoleniowej
-
13:47
Gorzka lekcja z Salem w Teatrze Variété. RECENZJA
-
13:12
Rodzaje kortów tenisowych – który wybrać?
-
12:49
Pożar w Muszynie. Służby zakończyły akcję