Ksiądz katolicki, infułat, działacz niepodległościowy i senator II Rzeczpospolitej. Urodził się w 1889 r. w Jabłonce na Górnej Orawie.
Studiował teologię w Budapeszcie i tam przyjął święcenia kapłańskie. Po zakończeniu I wojny światowej aktywnie działał na rzecz przyłączenia Orawy i Spisza do Polski.
Od 1937 r. był proboszczem na krakowskim Salwatorze, a od 1944 r. do śmierci w 1967 r. archiprezbiterem Kościoła Mariackiego w Krakowie. Spoczął na Cmentarzu Salwatorskim.
3 egzemplarze mapy oraz informatora turystycznego o ŻEGIESTOWIE -ZDROJU.
W NIEDZIELĘ 17 LIPCA W PROGRAMIE:
W niedzielę 17.07. od godz. 14.30. na stadionie w Jabłonce na Górnej Orawie, rozpocznie się doroczna impreza "ORAWSKIE LATO"
Zamknie uroczyste obchody 450 - lecia lokacji tej miejscowości. Z tej okazji do Jabłonki, przybyło wielu znakomitych gości, w tym delegacje zagraniczne miast partnerskich. Uroczystości sprzyjały promocji Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz Związku Euroregion "Tatry".
Miały też głęboki wymiar duchowy. Posłuchaj wójta Gminy Jabłonka ANTONIEGO KARLAKA.
(fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)
W niedzielę 17.07. w ramach akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" jej uczestnicy spotkają się o godz. 9.00. koło kościoła w ŻEGOCINIE , by szlakiem żółtym wyruszyć na szczyt KAMIONNA ( 801 m). Zejdą z niego szlakiem niebieskim przez Przełęcz Widoma do Laskowej.
A przewodnik górski DARIUSZ GACEK, miłośnik Beskidu Wyspowego, opowiada o innym szczycie tego pasma, o JASIENIU ( 1062 m). Posłuchaj !
fot. ANNA WITALIS - ZDRZANICKA
WITOLD ŚWIATŁOŃ mieszka w SUŁKOWICACH od urodzenia. Jest pracownikiem tamtejszej Straży Miejskiej, jego wielką pasją jest rzeźbienie.
Tworzy na zamówienie, głównie prace o tematyce sakralnej, ale zaczynał w dzieciństwie od modelowania w plastelinie, a potem nawet sprzedawał rysunki. Posłuchaj!
fot. ANNA WITALIS - ZDRZANICKA
GOŁKOWICE ( fot. Swohmeck/Wikipedia)
W najnowszym 24. numerze "ALMANACHU ŁĄCKIEGO" dwa artykuły poświęcone są "kolonizacji józefińskiej" zarządzonej w 1781 r. przez cesarza austriackiego Józefa II i prowadzonej w Galicji (głównie Wschodniej) do roku. 1789. Największy napływ niemieckich kolonistów zanotowano w latach 1783-1784. Ocenia się, że ich liczba wyniosła ok. 14.400 osób (ponad 3200 rodzin).
O osadnictwie józefińskim na Ziemi Sądeckiej opowiada JADWIGA JASTRZĘBSKA - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej. Posłuchaj!
IWANOWICE są wsią, siedzibą gminy w powiecie krakowskim. Tamtejszy kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Świętej ( diecezja kielecka) jest cennym zabytkiem, którego dzieje przybliża historyk MICHAŁ KOZIOŁ.
Posłucha,j w jakie zwierze wcielił się szatan kuszący, na jednym z kościelnych obrazów, św. Antoniego.
Radio Kraków informuje,
iż od dnia 25 maja 2018 roku wprowadza aktualizację polityki prywatności i zabezpieczeń w zakresie przetwarzania
danych osobowych. Niniejsza informacja ma na celu zapoznanie osoby korzystające z Portalu Radia Kraków oraz
słuchaczy Radia Kraków ze szczegółami stosowanych przez Radio Kraków technologii oraz z przepisami o ochronie
danych osobowych, obowiązujących od dnia 25 maja 2018 roku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami
zawartymi w Polityce Prywatności.