Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejny protest podwykonawców nowej Zakopianki. Drogowcy zablokowali drogę

  • Podhale
  • date_range Środa, 2020.06.10 09:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:29 )
Podwykonawcy odcinka nowej zakopianki Lubień-Naprawa ponownie zablokowali w środę drogę, domagając się zapłaty za wykonane prace od generalnego wykonawcy - konsorcjum IDS-BUD i Altis Holding. Ruch na zakopiance w Naprawie przez niemal pół godziny blokowały ciężki sprzęt budowlany obwieszony transparentami.

fot: Tadeusz Smyksy

"Od momentu ostatniego protestu czekamy na jakiś ruch ze strony Generalnej Dyrekcji co do naszych roszczeń. Na konsorcjum już w ogóle nie liczymy, ponieważ kierownictwo stwierdziło, że to my, czyli 14 podwykonawców oszukało ich i próbujemy wyłudzić pieniądze za pracę, co jest kłamstwem. Konsorcjum neguje nawet umowy podpisane na wykonanie robót oraz przedstawione faktury. Podejrzewamy, że chcą nas przetrzymać, żeby nasze roszczenia przepadły z uwagi na termin. Ze strony Generalnej Dyrekcji żądamy jasnej deklaracji, czy dostaniemy zapłatę za wykonane roboty, na które mamy protokoły odbioru podpisane przez kierownictwo konsorcjum" - powiedział PAP jeden z podwykonawców protestujących na zakopiance.

Konsorcjum budujące odcinek zakopianki Lubień-Naprawa zaangażowało łącznie 188 podwykonawców i usługodawców.

Na zakopiance od rozpoczęcia protestu, czyli od godz. 11.35 utworzył się spory zator, który jeszcze po zakończeniu blokady, rozładowywała policja. Jak powiedział PAP dyżurny suskiej policji, protest był spontaniczny bez wcześniejszego zgłoszenia. Dyżurny dodał, że takie blokowanie drogi nie jest legalne i policja będzie prowadziła czynności wyjaśniające, czy działanie protestujących nie przekroczyło znamion wykroczenia.

Po zablokowaniu drogi protestujący poszli do biura firmy, która nie wypłaciła im pieniędzy. Podwykonawcy, którzy domagają się zapłaty za prace przy nowym odcinku zakopianki między Naprawą a Lubniem, chcieli wymóc na firmie komentarz do ich sprawy i deklarację, że dostaną swoje pieniądze. Wyszedł do nich kierownik budowy z ramienia firmy IDS. Było dużo pretensji, ale nie padły żadne deklaracje.

- Wywiązuję się z obowiązków kierownika budowy. Sprawy formalne to nie jest moja kompetencja - komentował kierownik budowy z firmy wykonawczej IDS, Ireneusz Dymek. 

fot: M. Masztalerz

Jak tłumaczą organizatorzy protestu, 25 podwykonawców odcinka z Lubnia do Naprawy czeka w sumie na około 40 milionów złotych. Wykonawca - firma IDS-Bud - tłumaczy, że nie otrzymała od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowych pieniędzy za prace w trudnych warunkach. Generalna Dyrekcja z kolei zarzuca IDS-BUD opieszałość i brak wywiązywania się z kontraktu.

- Nie chcemy robić na złość innym użytkownikom ruchu. Chcemy zminimalizować utrudnienia. Jednak to nasza ostatnia deska ratunku. W dalszym ciągu nie otrzymaliśmy naszych wynagrodzeń za ciężką pracę. Od sierpnia firma IDS nam nie płaci. Próbujemy rozmawiać z GDDKiA, ale rozmowy nie toczą się tak, jakbyśmy chcieli. Chcemy się przypomnieć - mówi jeden z podwykonawców, Henryk Stachańczyk. 

fot: Tadeusz Smyksy

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Martyna Masztalerz/PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię