Z nadejściem pierwszych kwietniowych dni powinniśmy zadbać o wysianie wewnątrz nasion kwiatów jednorocznych, które w tym roku będą zdobiły nasze ogrody. Właściwie wszystkie kwiaty jednoroczne można siać prosto do gruntu, ale przy aktualnej pogodzie najkorzystniej będzie wysiać nasiona na parapecie lub w ciepłej szklarni, gdyż gleba w ogrodzie przez dłuższy czas pozostanie zbyt zimna a przez to nieodpowiednia do wysiewów prosto do gruntu.


W pomieszczeniach używamy do wysiewów skrzyneczki, kuwety lub doniczki z otworami w dnie. Bardzo korzystne dla siewek są domowe miniszklarenki, w których powstaje sprzyjający mikroklimat. Praktyczne są również tzw. wielodoniczki ułatwiające pielęgnację roślin i ich transport. Wysiewamy w nich nasiona po jednym w każdym zagłębieniu. Doniczki tekturowe oraz te, które możemy samemu zrobić z gazety lub ruloników po papierze toaletowym - wszystkie są ekologiczne i ulegają biodegradacji, a więc mogą być sadzone wraz z rośliną na miejsca stałe w maju. Dla początkujących oraz młodszych ogrodników polecam nasiona na taśmie lub krążkach, które łatwo 'sieje się' w każdych warunkach.


Wcześniejszy siew ma wiele zalet - przede wszystkim przyspiesza kwitnienie - rośliny posadzone w maju do ogrodu są już spore i kwitną o miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż siane wprost do gruntu. Zużywa się też mniej nasion - z siewu do doniczek lub tacek, pikuje się i wykorzystuje każdą siewkę, a w multipaletach sieje tylko po 2 nasionka w każdej przedziałce. Robiąc własną rozsadę mamy pełną kontrolę co wzeszło, a co nie i możemy dokładnie zaplanować co gdzie będzie posadzone w ogrodzie.

1. Przed rozpoczęciem wysiewów warto zebrać wszystkie nasiona i zorientować się, czy aby niektóre z nich nie są już zbyt stare do siewu. Aby sprawdzić ich żywotność można wysiać kilka sztuk na mokrej ligninie, położyć ją w ciepłym miejscu i zaobserwować czy nasiona kiełkują.

2. Przygotujmy się solidnie do siania - zawsze powinniśmy mieć pod ręką etykiety i ołówek, a także czyste pojemniki oraz odpowiednie podłoże do siewu (w sklepach można kupić specjalne podłoże ogrodnicze do siewu i pikowania). Od jakości podłoża zależeć będzie sukces kiełkowania nasion. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać do wysiewu nasion podłoża z zeszłego sezonu!

3. Wypełniamy podłożem donicę i delikatnie uklepujemy oraz równamy powierzchnię dłonią. Sprawdzamy czy nasiona są zdrowe i zabieramy się za wysiew.

4 Ważne jest, aby nasiona rozrzucić po powierzchni podłoża ogrodniczego jak najrzadziej się da. W ten sposób wschodzące siewki będą miały wystarczająco miejsca na prawidłowy rozwój i mniejsze szanse na zachorowania chorobami grzybowymi.

5. Nasiona przykrywamy delikatnie ciekną warstwą podłoża (które najlepiej jest przesiać przez sitko ogrodnicze) lub warstwą samego wermikulitu. Podlewamy konewką z drobnym sitkiem lub wstawiamy doniczkę do tacy z wodą, aby podłoże samo pobrało tyle wody ile potrzebuje.

6. Donice z wysianymi nasionami dokładnie opisujemy zaznaczając gatunek i odmianę rośliny, a także datę siewów i ustawiamy na naświetlonym parapecie lub w propagatorze, ogrzewanej szklarni czy ogrodzie zimowym, gdzie temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 10. stopni.

7. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka.

8. Po wzejściu siewek trzeba wyrwać jedną słabszą, tym samym pozostawiając właściwą roślinę do dalszego wzrostu i swobodnego rozwoju.

 
W lutym wysiewamy: begonię wiecznie kwitnącą i petunię. Na przełomie lutego i marca: żeniszek, lobelię, werbenę, gatunki jednoroczne szałwii i celozję. Pod koniec marca wysiewamy do pojemników: kleome ciernistą, kosmos, ostróżki, groszek pachnący, aminek, szałwię otwartą, szałwię błyszczącą oraz szałwię powabną, drakiew, cynię, tabakę ozdobną, rudbekię i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.


Z warzyw na początku marca siejemy: brokuł, por, seler, wczesne odmiany sałaty masłowej, kalafiora i kapusty, kapustę pekińską.
W połowie marca siejemy kalarepę, pod koniec marca: pomidor i miechunkę pomidorową.

 

Barbara Błaszczyk/Anna Kluz