Banki Żywności, poza działalnością polegającą na przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności i przekazywaniu jej osobom potrzebującym, organizują też regularnie świąteczne zbiórki produktów. Jak podkreślono, zbiórki przeprowadzane są po to, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym.

Jak zauważono, trudna sytuacja gospodarcza przyczynia się do pogorszenia poziomu życia wielu osób. Szczególnie dotkliwa jest ona dla Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie, których jest 1,6 mln.

"Przekazanie nawet pojedynczego produktu ma znaczenie. Działając razem, możemy osiągnąć naprawdę bardzo dużo. W zeszłym roku udało nam się zebrać aż 110 tys. kilogramów żywności. Dlatego, robiąc świąteczne zakupy, pamiętajmy też o innych. Każdy drobny gest ma swoją wagę" – podkreśliła szefowa Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła.

W tym roku Wielkanocna Zbiórka Żywności prowadzona będzie w ok. 1500 sklepach lokalnych i w największych sieciach handlowych w ponad 300 miejscowościach. Akcję wspierać będzie 5000 wolontariuszy. Udział w akcji możliwy jest również za pośrednictwem strony internetowej zbiorkazywnosci.pl.

Produkty o długim terminie przydatności (m.in. mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory, słodycze) będzie można zostawić w specjalnych koszach rozstawionych w sklepach. Pełna lista sklepów biorących udział w akcji znajduje się na stronie: zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 banki żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, m.in. jadłodajni, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE.