- A
- A
- A
Za zniszczoną polichromię Nowosielskiego zapłaci parafia z podtarnowskich Olszyn?
Jeszcze w tym miesiącu tarnowska delegatura konserwatora zabytków powoła specjalną komisję, która oceni skalę zniszczeń, jakich dokonano w kościele w podtarnowskich Olszynach. Jak już informowaliśmy na antenie Radia Kraków, podczas prac w kaplicy przemalowano znajdujące się tam zabytkową polichromię Jerzego Nowosielskiego. Fresk autorstwa znanego malarza przemalowano mimo gotowego projektu konserwatorskiego.
Tarnowscy konserwatorzy zażądali od parafii wyjaśnień. Proboszcz parafii zasłania się niewiedzą. Miał nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest przygotowany program konserwatorski dla tych malowideł, a sam chciał, aby pracownicy, których zatrudnił, jedynie oczyścili fresk. Teraz może się okazać, że parafia będzie musiała ponieść olbrzymie koszty odtworzenia tego, co zostało zniszczone.
"Zapewne będzie wydany nakaz przywrócenia pierwotnego stanu tej polichromii. Odpowiada za to właściciel, czyli proboszcz parafii. Kosztami może zostać obciążony też wykonawca tych prac" - mówi Radiu Kraków Anna Grubisz z tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.
Na szczęście fresk nie został usunięty, a jedynie zamalowany. To, w jakim stopniu uda się go odtworzyć, będzie zależało od farb, jakie zostały użyte do jego zamalowania.
Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym roku, ale na start prac konserwatorskich będzie trzeba poczekać do 2016 roku.
Przypominamy: Olszyny k. Tarnowa: unikatowa polichromia Jerzego Nowosielskiego została przemalowana
(Agnieszka Wrońska/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:35
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 11 - Kraków pod kontrolą
-
12:28
Nie będzie gigantycznego magazynu energii w Nowym Sączu. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą
-
12:05
W Zakopanem trwa walka o Złotą Ciupagę
-
11:43
Awaria na kolei w Krakowie. Pociągi kursują z opóźnieniami
-
11:25
Makabryczne odkrycie w Nowej Hucie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna trafił do szpitala
-
11:00
Grzegorz Braun przesłuchany w krakowskim IPN. Chodzi o słowa o komorach gazowych w Auschwitz
-
10:19
Nielegalna krajalnia tytoniu zlikwidowana. Zabezpieczono ponad 7 ton towaru
-
09:16
Przetarg na budowę nowoczesnego parkingu w Trzebini. Wpłynęła tylko jedna oferta
-
09:03
Nie żyje wybitny chirurg Tomasz Rogula. Miał 58 lat
-
08:55
Obajtek i Glapiński skoczyli sobie do gardeł w TVN24? Uwaga, to pułapka na nasze pieniądze
-
08:54
Zderzenie czterech samochodów na A4. Koniec utrudnień w kierunku Krakowa i Katowic
-
08:15
Urszula Augustyn (KO): Wątpliwości biskupów nie zablokują obowiązkowej edukacji zdrowotnej
-
08:02
W roku szkolnym 2026/2027 nowa podstawa programowa i zakaz korzystania ze smartfonów
-
07:39
145 wykroczeń podczas nocnych kontroli w centrum Krakowa
-
07:16
Zostań klasyfikatorem grzybów. Specjalistyczny kurs w Słopnicach
-
07:01
Koniec wakacji, zmiany w komunikacji miejskiej. Co z trasą do Mistrzejowic?
-
06:33
Chłodny i pochmurny wtorek w Małopolsce. Miejscami popada
-
06:02
Dziś wieczorem „Godzina ciszy na Solnej” w hołdzie dla ofiar wypadku
-
20:56
Konflikt wokół Morskiego Oka ma ciąg dalszy. Starosta idzie do prokuratury
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze