Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Tarnowie powstaje mural Bohaterów Zadwórza i panorama Lwowa. Miał być Krogulski

W Tarnowie rozpoczęto malowanie nowego muralu historycznego. Po fragmencie Panoramy Siedmiogrodzkiej z generałem Bemem oraz hetmanie Janie Tarnowskim tym razem powstaje mural przedstawiający Bohaterów Zadwórza oraz panoramę Lwowa. Malowidło będzie zdobiło ścianę przy skwerze Bohaterów Zadwórza 1920 u zbiegu ulicy Szerokiej i Lwowskiej. Tymczasem, jak przypomina Rada Osiedla Starówka, w tym miejscu miał powstać mural kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

Fot. Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj rozmowy z Witoldem Misiem
Jak podkreśla Witold Miś z Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Tarnowie - pod Zadwórzem młodzież ze Lwowa stoczyła kluczową i tragiczną walkę z bolszewikami.
"Historia tragiczna, ponieważ spośród ponad 300 osób, przy życiu zostało tylko kilkanaście. Wszyscy zostali w okrutny sposób wymordowani. Dzięki bohaterstwu tych osób, 1 Armia Konna Budionnego opóźniła marsz ku Warszawie. I dzięki temu być może Polska przetrwała. Ta lokalizacja została wybrana, bo jest tu skwer Bohaterów Zadwórza 1920, a obok ulica Lwowska. Uznaliśmy, że będzie to odpowiednie miejsce, aby taki mural umieścić"
- podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Witold Miś.
Pomysłodawcy chcieli, żeby umieszczono na nim napis Bohaterowie Zadwórza 17 VIII 1920 Zginęli za Lwów i Polskę. Jednak ostatecznie po rozmowie z Ministerstwem Obrony Narodowej, które dofinansowało ten projekt, zdecydowano o skróceniu napisu. "Być może z tego względu, że mamy w tej chwili taką, a nie inną sytuację polityczną" - mówi przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oddział w Tarnowie.
Projekt muralu

Projekt muralu

Posłuchaj rozmowy z artystką Anną Kropiowską
Malowidło, jak i wcześniejsze murale historyczne w Tarnowie, wykonuje Anna Kropiowska. Artystka pochodząca z Tarnowa, na stałe mieszka i tworzy we Francji. Mural ma mieć około 200 metrów kwadratowych powierzchni i powinien być gotowy jeszcze w październiku. 
Dzieło będzie przedstawiał dwójkę młodych ludzi - chłopca i dziewczynę - oraz panoramę Lwowa. "To byli bardzo młodzi ludzie i w związku z tym na projekt wybrano niemalże dzieci, które poświęciły swoje życie w obronie Lwowa i Polski. Nie jest to bitwa, o której się uczymy na lekcjach historii. I warto przybliżyć tego typu fakty, tym bardziej że tu jest ulica Lwowska. Sytuacja, kontekst polityczny, jest też specyficzny w tym momencie" - przekonuje malarka Anna Kropiowska.

Miał być Krogulski

Tymczasem przewodniczący Rady Osiedla Starówka Ryszard Żądło w rozmowie z Radiem Kraków przypomina, że w tym miejscu od dawna planowane były wykonanie muralu przedstawiającego wybitnego kompozytora, który urodził się w Tarnowie Jana Władysława Krogulskiego. 
W 2019 roku rozstrzygnięto nawet konkurs na projekt malowidła, przyznano nagrody finansowe i planowano, że mural Krogulskiego powstanie na ścianie budynku u zbiegu ulicy Lwowskiej oraz Szerokiej w 2020 roku na 205. rocznicę urodzin kompozytora.
Ryszard Żądło podkreśla, że Rada Osiedla Starówka nie mogła zrealizować tego projektu m.in. ze względu na stanowisko władz miasta, które nie wspierało rady osiedla przy realizacji tego przedsięwzięcia. I ostatecznie tzw. komisja muralowa zdecydowała o realizacji w tym miejscu muralu Bohaterów Zadwórza. 
Zdaniem przewodniczącego Rady Osiedla Starówka, pierwszeństwo przy tego typu realizacjach powinny mieć projekty przedstawiające postacie związane z Tarnowem jak Krogulski. Tym bardziej, że jak dodaje Ryszard Żądło, rada osiedla w przeciwieństwie do Towarzystwa Przyjaciół Lwowa, nie może wykonać takiego muralu w żadnym miejscu, a jedynie na budynkach należących do miasta. Jak ten u zbiegu ulicy Lwowskiej i Szerokiej. 

Tak miał wyglądać w tym miejscu mural kompozytora według zwycięskiego projektu Joanny Popek-Solak:

zdjęcie: BWA TARNÓW

Z kolei Witold Miś z Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Tarnowie wyjaśnia, że "Lwów był przez wiele miast w Polsce. To był ośrodek kultury, nauki. Dlatego trzeba o to tym pamiętać i o tym, że tam wciąż żyją Polacy. Może właśnie dlatego trzeba to miejsce wyeksponować, żebyśmy nie zapominali o historii i współczesności". 
Witold Miś deklaruje pomoc Radzie Osiedla Starówka w znalezieniu godne miejsca pod mural Krogulskiego, "aby uwiecznić tę postać, bo warto". 
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię