Starosta brzeski Andrzej Potępa wyjaśnił, że już w połowie stycznia razem z innymi starostami z terenu południowo-wschodniej Małopolski napisał do wojewody pismo z prośbą o dodatkowe pieniądze na ratownictwo medyczne. Właśnie dostał odpowiedź, że budżet wojewody został zwiększony o dodatkowe środki z przeznaczeniem na podniesienie stawki dobowej dla zespołów ratownictwa medycznego działających na terenie województwa.

- Wojewoda pozytywnie odpowiedział na nasze pismo. Zwiększył budżet. Zarząd powiatu brzeskiego podjął uchwałę, że wszystkie zespoły mają być w składzie trzyosobowym - mówi starosta brzeski i dodaje, że oczekuje tego od 1 marca.

Andrzej Potępa przyznaje, że nawet gdyby wojewoda nie znalazł dodatkowych pieniędzy, to i tak prawdopodobnie dwuosobowy zespół pogotowia zostałby wycofany decyzją radnych, mimo że większość zespołów na terenie Małopolski stanowią dwie osoby - ratownik i kierowca, który także jest ratownikiem.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku Adam Smołucha podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że podejmie decyzje w sprawie ewentualnego powrotu do trzyosobowego zespołu w jednej z karetek, po tym jak otrzyma dodatkowe pieniądze na ich utrzymanie.

Adam Smołucha uważa jednak, że decyzja zarządu powiatu, jest podważaniem zasad, które funkcjonują na świecie. "W tej chwili w województwie małopolskim około 80-85 procent zespołów ratownictwa medycznego funkcjonuje w składach dwuosobowych. Podobnie jest w większości krajów Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale również o efektywność działania zespołów" - dodaje.  

Decyzję o powrocie do trzyosobowych zespołów chwali za to Zbigniew Słota, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej Ogólnopolskiego Związku Ratowników Medycznych z siedzibą w Krakowie. "Takie decyzje powodują to, że w tej całej sprawie nie ma przegranych. Wygranymi są nasi pacjenci. Udowodnione jest, że zespół dwuosobowy nie jest w stanie wykonać wszystkich procedur zgodnie ze standardami przyjętymi w Polsce w tożsamym czasie jak zespół trzyosobowy" - podkreśla.

Ratownik z Brzeska dodaje, że w styczniu zespół dwuosobowy musiał prosić o pomoc załogę innej karetki lub strażaków np. w transporcie chorego.

Dyrektor Smołucha odpowiada, że nie słyszał o takich przypadkach na terenie powiatu, a jedynie gdzieś z Polski. "Pytanie jest o to, na ile to było intencjonalne działanie samych ratowników, którzy chcieli pokazać, że taki zespół nie może funkcjonować, a na ile była taka rzeczywista potrzeba. Na pewno w ratownictwie medycznym nie jest najważniejsza kwestia przenoszenia pacjenta czy sprzętu, na co zwracają uwagę ratownicy. Najważniejsza jest kwestia ratowników, którzy udzielają świadczenia. Doświadczenia krajów, które wprowadzały dwuosobowe zespoły wcześniej niż w Polsce, wskazuje na to, że są one bardziej efektywne niż trzyosobowe" - tłumaczy.

Jak dodaje dyrektor SPZOZ w Brzesku, w najbliższym czasie ta sprawa zostanie rozwiązania w zapowiadanej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)