- To są zmiany, które powodują duże utrudnienia dla mieszkańców w codziennym korzystaniu z usług, które są w mieście. To wizyty u lekarza, w urzędzie, w sklepie. Trudno akceptować takie rozwiązanie na początku roku, kiedy jest zimno. Mamy też epidemię. Ograniczenie kursów nie sprzyja zachowaniu dystansu - mówi Mirosław Biedroń.

Pod protestem przeciwko ograniczaniu kursów autobusów można się podpisać na stronie piszemydlatarnowa.pl. Miasto odpowiada, że jest zmuszone do cięć, bo ma za mały budżet przeznaczony na komunikację w tym roku. Jednak radny Biedroń zaznacza, że podczas głosowania nad budżetem na 2022 rok nie było mowy o tym, że będzie trzeba wprowadzać tak poważne ograniczenia w rozkładzie jazdy.

Od 17 do 28 stycznia będzie o 242 kursy mniej niż w standardowym rozkładzie jazdy, czyli prawie o 1/3. Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji wyjaśnia, że można przyrównać to do sobotniego rozkładu jazdy ze zwiększoną częstotliwością kursów na najbardziej obleganych trasach.

Mimo tego, po funkcjonowaniu ograniczonego rozkładu jazdy w pierwszym tygodniu stycznia, pojawiały się skargi, że kursów jest zbyt mało.

Początkowo urzędnicy przekonywali, że te informacje posłużą na przyszłość bo w zaplanowanym na ferie rozkładzie specjalnym nie mogą dokonywać żadnych zmian bo jest on już rozwieszony na przystankach.

Jednak po licznych apelach mieszkańców prezydent Roman Ciepiela zdecydował żeby uruchomić linie numer 46 i 48, które miały zawiesić swoje kursy na czas ferii. Od poniedziałku 17 stycznia autobusy linii nr 48, a od środy 19 stycznia linii nr 46 powrócą w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych i odbywać będą kursy z do Mościc i na KAPRO. Choć na razie nie jest jeszcze znany dokładny rozkład jazdy tych linii. 

To nie koniec ograniczeń także w kolejnych miesiącach, choć będą już one dużo mniejsze. Za przekazane z budżetu miasta ponad 27 milionów złotych tarnowskie MPK wykona o około 10 procent kilometrów mniej niż w 2021.

Na styczniowym ograniczeniu rozkładu jazdy prawie o 1/3 w okresie zdalnej nauki oraz ferii Tarnów zaoszczędzi około 300 tysięcy złotych.

W specjalnym rozkładzie jazdy na okres ferii nie była uwzględniona obsługa linii nr 46 i 48 jednak z uwagi na sporo wniosków od tarnowian, aby je przywrócić, prezydent Roman Ciepiela podjął taką decyzję.

W specjalnym rozkładzie jazdy na okres ferii nie była uwzględniona obsługa linii nr 46 i 48 jednak z uwagi na sporo wniosków od tarnowian, aby je przywrócić, prezydent Roman Ciepiela podjął taką decyzję.