Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Od 1 czerwca dwukierunkowy dojazd do A4 i mostu w Ostrowie na ulicy Witosa w Tarnowie

Od roku, czyli od momentu otwarcia odbudowanego mostu w Ostrowie, dojazd do niego, a co za tym także do autostrady w Wierzchosławicach, odbywa się z utrudnieniami ze względu na remont ulicy Witosa. Ruch od Mościc prowadzony jest objazdem i osiedlową ulicą Dunajcową, natomiast od mostu w Ostrowie remontowaną ulicą Witosa. Początkowo zapowiadano, że prace te potrwają do końca 2022 roku, ale szybko okazało się, że to był zbyt optymistyczny wariant. Kolejnym terminem był koniec maja przed Igrzyskami Europejskimi. Wygląda na to, że tym razem drogowcy wyrobili się na czas, bo jak zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Robert Górecki, ruch dwukierunkowy na ulicy Witosa ma zostać wprowadzony w czwartek 1 czerwca rano. Nie będzie to jednak koniec wszystkich prac.

fot: Bartłomiej Maziarz

Posłuchaj rozowy z zastępcą dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, Robertem Góreckim

- Zgodnie z deklaracją Zarządu Dróg Wojewódzkich i głównego wykonawcy, czyli firmy Metrostav oraz podwykonawcy firmy Eurovia, ruch na ulicy Witosa zostanie dopuszczony 1 czerwca. W środę wieczorem i w nocy będą jeszcze wykonywane roboty polegające na wykonaniu oznakowania poziomego. Jak widać trwają prace związane prace związane z realizacją oznakowania pionowego, roboty wykończeniowe i związane też z wykonaniem zjazdów do posesji. Ruch zostanie puszczony przed Igrzyskami Europejskimi, kiedy spodziewany jest większy ruch pojazdów, więc wszyscy powinniśmy być zadowoleni - mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Robert Górecki dodaje w rozmowie z Radiem Kraków, że po otwarciu dwukierunkowego ruchu na ulicy Witosa będą jeszcze wykonywane ekrany akustyczne oraz północy odcinek ścieżki rowerowej. Zdaniem zastępcy dyrektora ZDW nie powinno to powodować poważniejszych utrudnień w ruchu.

fot: Bartłomiej Maziarz

fot: Bartłomiej Maziarz

Do pełni szczęścia kierowców i mieszkańców potrzeba jeszcze dokończenia budowy drugiego mostu w Ostrowie oraz dojazdów do niego. Po zakończeniu całego zadania kierowcy zjeżdżający z autostrady w Wierzchosławicach pojadą szybciej i łatwiej w kierunku Mościc. Ominą przede wszystkim wąskie osiedlowe ulice w Ostrowie, którymi od otwarcia autostrady do Tarnowa, czyli od 2014 roku, prowadzony jest duży ruch tuż pod oknami domów mieszkańców.

- Planowanie zakończone zadania to listopad - grudzień 2023. Zadanie jest wykonane w blisko 80 procentach, więc na tę chwilę nie widzę zagrożenia tego terminu. Ruch generowany wśród ścisłej zabudowy gminy Wierzchosławice zostanie przełożony na łącznik. Dojazd do Strefy Aktywności Gospodarczej w Tarnowie będzie bezpieczny i płynny przez drogę o konkretnych parametrach drogi klasy G i obiekt mostowy długości 816 metrów - przekonuje Robert Górecki.

Pierwotnie cały łącznik miał być gotowy do połowy 2023 roku, ale wykonawca tłumaczył opóźnienie m.in. niezidentyfikowanymi w dokumentacji kolizjami z sieciami podziemnymi oraz uzbrojeniem. Z informacji Radia Kraków wynika, że firma miała także problem ze swoimi podwykonawcami. Na szczęście uporała się jednak z tym problemem i udało się jej dokończyć rozbudowę ulicy Witosa.

fot: Bartłomiej Maziarz

fot: Bartłomiej Maziarz

Cały łącznik autostrady z tarnowskimi Mościcami kosztuje ponad 150 milionów złotych, z czego większość to dofinansowanie unijne. Żeby województwo go nie straciło, inwestycja musi zakończyć się w 2023 roku.

Po upłynnieniu ruchu na ulicy Witosa Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie ma załatać dziury na osiedlowej ulicy Dunajcowej, która przez ostatni rok pełniła rolę objazdu. Jak jednak przyznaje dyrektor ZDiK, na kompleksowy remont Dunajcowej na razie nie ma pieniędzy.

Otwarcie ulicy Witosa będzie ogromną ulgą nie tylko dla kierowców i mieszkańców, ale także dla przedsiębiorców, którzy mają tam swoją działalność. Najpierw, po nagłym zamknięciu mostu w Ostrowie stracili większość klientów, a kiedy został odbudowany, poprowadzenie ruchu tylko w jednym kierunku także nie było dla nich najszczęśliwszym rozwiązaniem. Nie wszystkie firmy przetrwały ten czas.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię