Jan Ryba przed wejściem na salę rozpraw tłumaczył, że nie ma sobie nic do zarzucenia:

Dzisiaj mam nadzieję, że to wybrzmi. Będę chciał przedstawić swoją linię obrony i będę prosił o oddalenie wszelkich zarzutów. Gdybyśmy zobaczyli dzisiaj tę dziewczynę, która była pokrzywdzona, miała myśli samobójcze, dzisiaj jest to zupełnie inna osoba - wesoła, kolorowa, uśmiechnięta, która mówi, że dobrze jest się czuć zaopiekowanym, jak dobrze czuć opiekę w domu. Gdyby miało to się wydarzyć dzisiaj, zrobiłbym identycznie.

Dyrektor III LO w Tarnowie chronił uczennicę. Czeka go zawieszenie

Postępowanie dyscyplinarne w sprawie Jana Ryby zostało ostatecznie umorzone. Komisja zdecydowała, że postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego zostało wydane po terminie.

Po wyjściu z przesłuchania Jan Ryba nie krył wzruszenia 

Czuję ulgę, nie żałuję, że wtedy pomogłem dziecku. Tak trzeba było zrobić i jestem dumny, że tak zrobiłem.

Na posiedzeniu komisji dyscyplinarnej obecna była nowa kurator oświaty Gabriela Olszowska, która zwracała uwagę na to, że postępowanie trwało bardzo długo – bo blisko jedenaście miesięcy. 
To jest dyrektor, który był też grillowany. Tak odbieram te wielotygodniowe badania, sprawdzania, tworzenie dokumentacji, kontrole.  Nie chcę powiedzieć, że wszystko było idealne w sytuacji pana dyrektora, natomiast zamiast mu pomóc i powiedzieć co trzeba zrobić - zawnioskowano o komisję. 
- mówiła małopolska kurator oświaty.
Decyzję komisji dyscyplinarnej z ulgą przyjęło środowisko szkolne. 
To właśnie uczniowie III Liceum w czerwcu ubiegłego roku wieszali na szkole banery z napisami „Oddajcie nam dyrektora”.
 Każdy uczeń liczył, że sprawa skończy się dobrze. Pan dyrektor zawsze nam pomagał, dlatego każdy trzymał kciuki. Dla nas to było coś niemożliwego, nie spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy. Liczyliśmy, że to zostanie wyjaśnione trochę szybciej. Pan dyrektor zawsze jest chętny pomóc, kiedy wychodzimy z jakąś inicjatywą. 
- mówi Szymon Tobiasz, przewodniczący samorządu uczniowskiego.
Sam dyrektor w najbliższym czasie nie ma zamiaru rezygnować z piastowanej funkcji.
Płyniemy naprzód. Myślę, że kolejna moja kadencja też taka będzie,  bo niedługo zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego. 
Jan Ryba zamierza też startować w wyborach do sejmiku województwa Małopolskiego. Być może w nowej kadencji spotka się tam z byłą małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak, która również ogłosiła swój start z list Prawa i Sprawiedliwości.