Tego się nikt nie spodziewał… Snowboardzista Piotr Janosz wywalczył srebrny medal dla Polski w konkurencji slopestyle. Jest to dla polskiej reprezentacji dziesiąty krążek zdobyty podczas tegorocznej Uniwersjady.

Zawodnicy musieli czekać, aż dwa dni na rozpoczęcie rywalizacji z powodu opadów deszczu oraz silnego wiatru. W końcu organizatorzy zdecydowali się dopuścić do finałowej rywalizacji wszystkich 17 uczestników bez rozgrywania kwalifikacji. - Myślę, że to generalnie było bez znaczenia. Nie było nas zawodników strasznie dużo, więc brak kwalifikacji nie miał większego wpływu na wyniki – mówił Piotr Janosz.

W finale w pierwszej rundzie nasz zawodnik za swój przejazd uzyskał ocenę 70,00 punktów. Dzięki takiemu rezultatowi uplasował się na 6. miejscu. – W trakcie zawodów pogorszyły się warunki, więc pierwszy przejazd był ryzykowny. Zaryzykowałem i przejazd mi się nie udał. W drugim trzeba było pokazać lepszą klasę – analizował nasz srebrny medalista.

Jak zapowiedział, tak zrobił. Polak drugi przejazd wykonał znakomicie. Efektownie pokonał kickery, a także solidnie zaprezentował się na railach i nota 87,25 punktów dała mu drugą lokatę przed startem dwóch zawodników do końca finału. Ani Francuzowi Benjaminowi Dunauxowi i Włochowi Fabrizio Arnaudowi nie udało się wyprzedzić naszego zawodnika. W ten sposób Piotr Janosz mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. Do złota zabrakło mu 4,75 punktu. Przypadło ono Czechowi Petrowi Horakowi, który okazał się najlepszy w dwóch przejazdach. Brąz wywalczył również przedstawiciel naszych południowych sąsiadów Martin Mikyska.

- Jestem bardzo zadowolony z powodu, że udało mi się tutaj wywalczyć medal. Nie mam jeszcze doświadczenia na międzynarodowych imprezach i myślę, że ten srebrny krążek to bardzo miła niespodzianka dla mnie. Poziom rywalizacji był tutaj naprawdę bardzo wysoki. Byli zawodnicy z Pucharu Świata. Nie była to jakaś mała impreza –Warunki były wręcz idealne. No i dla mnie zaświeciło słońce. Mimo że mam już 26 lat, to dopiero zadebiutowałem w uniwersjadzie, odnosząc życiowy sukces" - mówił ubiegłoroczny absolwent innsbruckiego uniwersytetu imienia cesarzy Leopolda I i Franciszka I, kontynuujący naukę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

W piątek w konkurencji slopestyle startowały również panie. W rywalizacji wzięła udział Agnieszka Rusin. Po pierwszym przejeździe Polka plasowała się na dobrej szóstej lokacie. Niestety w drugim rywalki jeździły lepiej i nasza reprezentantka spadła na 10. pozycję.  Wygrała Szwajcarka Celia Petrig, przed Australijką Michaelą Davis-Meehan i Amerykanką Faye Gulini.