Jan-Krzysztof Duda z 20 punktami zajął 10. miejsce, a Radosław Wojtaszek z 17 był 12. po 15 rundach Julius Baer Generation Cup, siódmego turnieju online szachów szybkich z cyklu Champions Chess Tour. Obaj Polacy nie zakwalifikowali się do fazy pucharowej.

W 15 rundach najwięcej punktów zgromadził Norweg Magnus Carlsen - 34. Mistrz świata i lider cyklu wyprzedził 19-letniego Hindusa Arjuna Erigaisiego - 25, Amerykanina Hansa Niemanna - 24, dwóch 17-latków z Indii i Niemiec - Rameshbabu Praggnanandhaę i Vincenta Keymera - po 23, Wietnamczyka Liema Quang Le - 22, oraz reprezentantów USA Christophera Woojina Yoo i Levina Aroniana - po 21.

Duda, wicelider cyklu po sześciu turniejach, w środę zdobył tylko pół punktu z trzech partii. Zremisował z Liem Quang Le i przegrał z najlepszym szachistą Czech Davidem Navarą oraz Niemannem.

Wojtaszek czwarty dzień w swoim drugim występie w turnieju CCT zaczął od remisu z Erigaisim, po czym przegrał z Carlsenem i na koniec nie rozstrzygnął pojedynku z reprezentantem Indii Baskaranem Adhibanem.

Czołowa ósemka rywalizować teraz będzie o zwycięstwo w turnieju systemem pucharowym. W czwartek w ćwierćfinale spotkają się Carlsen z Aronianwm, Erigaisi z Yoo, Niemann z Le oraz Praggnanandha z Keymerem.

Tegoroczna, druga edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowanej przez Play Magnus Group szachowej Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez.

W Julius Baer Generation Cup (pula nagród 150 tys. dol.) 16 uczestników rozegrało najpierw 15 rund systemem każdy z każdym. Za wygraną partię zawodnik otrzymywał trzy punkty i 750 dol., a za remis - jeden i 250. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansowało do fazy pucharowej, w której w ćwierćfinale i półfinale odbywać się będą jednodniowe pojedynki (cztery partie), a w finale dwudniowy (w sumie osiem partii).

Cały cykl zakończy się 20 listopada i po raz drugi wyłoni najlepszego szachistę sezonu w rywalizacji online.