Uzgodnienia zostały przyjęte przez obie strony w środę, a umowa podpisana w czwartek, po zebraniu wszelkich wymaganych dokumentów. Porozumienie jest finalizacją działań rozpoczętych w zeszłym roku. W grudniu 2022 roku strony podpisały umowę przedwstępną. Nowy dokument ostatecznie precyzuje współpracę i zakres obowiązków obu stron.

W ramach umowy Akademia Górniczo-Hutnicza udostępni pokoje w akademikach, w których podczas igrzysk mieszkać będą sportowcy. Dodatkowo uczelnia zagwarantuje dostarczenie wszelkich usług związanych z zakwaterowaniem sportowców. Na terenie Miasteczka Studenckiego powstanie infrastruktura niezbędna do obsługi gości, czyli strefy cateringowe, punkty bezpieczeństwa oraz przestrzenie doorganizacji wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Komitet Organizacyjny będzie korzystał z terenów Miasteczka Studenckiego do 5 lipca. Potem przez kolejne dwa tygodnie zdemontuje wszelką infrastrukturę powstałą na czas igrzysk.

Szacuje się, że w Wiosce Zawodniczej zamieszka blisko 4 tysiące osób – zawodników, trenerów i członków sztabów.Koszt umowy to 14,9 mln zł.

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się między 21 czerwca a 2 lipca 2023 roku. Rywalizacja toczyć się będzie w 29 dyscyplinach, a w dużej części z nich sportowcy walczyć mają o kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

W Krakowie i innych miastach południowej Polski wystartować ma ponad siedem tysięcy zawodników. Stolica Małopolski będzie głównym ośrodkiem igrzysk, jednak zawody rozgrywane będą również w: Bielsku-Białej, Chorzowie, Krynicy-Zdroju, Kryspinowie, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Zakopanem.