Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prof. Krzysztof Pyrć: „Będzie dość szybkie dostosowanie szczepionek mRNA do potrzeb nowej odmiany SARS COV 2”

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa zwanego Omikron prawdopodobnie spowoduje stosunkowo szybkie dostosowane szczepionek mRNA do potrzeb nowej odmiany SARS COV 2. Zanim to jednak nastąpi, ważne jest, by jak najwięcej osób było w pełni zaszczepionych obecnie dostępnymi preparatami - mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Członek Europejskiej Grupy Ekspertów ds. wariantów Sars COV 2.

Fot. pixabay

„Na pewno nie stracimy ochrony w całości. Nasz układ odpornościowy działa na bardzo różne sposoby. Patrząc jednak na genom tego wirusa, można podejrzewać, że trochę tej redukcji będzie. Chciałem szczególnie podkreślić, żeby się zaszczepić. Im wyższy poziom bazowy, tym redukcja efektywności będzie miała mniejszy wpływ, czy będziemy wrażliwi na ciężką postać choroby, czy wrażliwi w ogóle na zakażenie” - dodaje prof. Pyrć.

Nowe szczepionki skierowane przeciw Omikronowi pojawią się najwcześniej pod koniec zimy.

Nie można wykluczyć sytuacji, że wariant Omikron koronawirusa dotarł także do Polski. W tym kontekście ważne jest pytanie, czy obecne testy wykrywające koronawirusa Sars Cov 2 będą także przydatne przy diagnozowaniu tego wariantu. „To zależy od rodzaju testu. W przypadku testów PCR, genetycznych, bardzo łatwo jest sprawdzić, czy pojawienie się nowego wariantu wpłynie na ich czułość. To jest przeprowadzane. W przypadku testów antygenowych potrzebna jest weryfikacja – czy to przez producenta, czy przez niezależne jednostki – która wykaże, że testy utrzymuję tę czułość - wyjaśnia wirusolog.

Szybkie testy dostępne w aptekach czy supermarketach to testy antygenowe. Mogą być przydatne do wykrywania wariantu Omikrona, ale wymagają weryfikacji.

Polecamy podcast „ABC szczepień”, gdzie dostępna jest cała rozmowa Marzeny Florkowskiej z prof. Krzysztofem Pyrciem.

Tematy:
Autor:
Marzena Florkowska

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3286636

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię