- A
- A
- A
Para prezydencka w Małopolsce. Andrzej Duda z małżonką z wizytą w Lubniu i Zakopanem
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Małopolsce. Wraz z małżonką spotkał się z uczniami szkoły podstawowej w niewielkiej miejscowości Lubień pod Myślenicami. Włączył się tam m.in. do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". A przed szkołą demonstruje Komitet Obrony Demokracji, który postanowił zorganizować akcję... "Cała Polska czyta konstytucję Prezydentowi RP".Przed szkołą w Lubniu zjawiło się kilku członków Komitetu Obrony Demokracji. "Jest nas mało, bo nie chcieliśmy robić manifestacji pod szkołą, wykrzykiwać haseł. To bardzo przyjazna - można by powiedzieć - pikieta" - mówi jedna z demonstrujących. Członkowie KOD chcą także przekazać szkolnej bibliotece książki i egzemplarz konstytucji.
Mieszkańcy Lubnia są za to zadowoleni z wizyty, bo nie często się zdarza, że w miejscowości, która liczy cztery tysiące mieszkańców, gości głowa państwa. "Dzieci w szkole są bardzo zaangażowane. Szczególnie się cieszą z tego, że będzie można sobie zrobić zdjęcie z prezydentem" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków Bernadetta Jakubiak, dyrektorka szkoły podstawowej nr 1 w Lubniu.
A sam prezydent Andrzej Duda podkreśla, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne: "Czytanie najmłodszym zaczęliśmy w naszym domu zanim zaczęła się cała akcja, bo bardzo lubiliśmy czytać naszej córce. Czasem może wybieraliśmy rzeczy zbyt trudne jak na jej wiek, ale bardzo lubiła ich słuchać. To jest miłe, kiedy ktoś nam czyta" - mówił prezydent RP.
„Mamy wiele książek w Polsce napisanych przez wspaniałych autorów, powieści i opowiadań, które uczą postaw, postaw braterstwa, przyjaźni, miłości ojczyzny, krótko mówiąc patriotyzmu, bohaterstwa i oddania wspólnej sprawie. Uczą także, że jesteśmy Polakami, nasza ojczyzna ma prawie 1050 lat i że mamy wielką historię" - dodał Andrzej Duda.
Prezydent przeczytał uczniom ze szkoły w Lubniu fragment książki "Przez stulecia", będącej zbiorem 100 opowiadań, baśni i legend z historii Polski, napisanych przez znanych autorów. Wybrany fragment dotyczył Zawiszy Czarnego.
Kolejnym punktem programu była wizyta pary prezydenckiej w sanktuarium w Ludźmierzu. Następnie udali się do Zakopanego. Tam co roku odbywa się koncert pod hasłem - nomen omen - "Dudaski Tłusty Czwartek". Wystąpili muzycy grający na dudach, z różnych regionów Polski i świata - między innymi ze Szkocji.
Marcin Zubek ze Związku Podhalan podkreślał, że Głowa Państwa pod Tatrami jest zawsze mile widziana. Gospodarzem koncertu "Dudaski Tłusty Czwartek" był burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, który zapraszał prezydenta pod Tatry, gdzie zawsze można odpocząć po ciężkiej pracy i znaleźć upragniony spokój.
Oprócz pary prezydenckiej, w zakopiańskiej imprezie brał udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
(Maciej Skowronek, Przemek Bolechowski/PAP/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:09
Senior z gminy Chełmek oszukany metodą „na inwestycje”. Stracił 100 tysięcy złotych
-
10:35
Pościg za pijanym kierowcą w gminie Kęty. Miał dwa promile alkoholu
-
10:19
Utrudnienia w centrum Nowego Sącza. Ruszyła wymiana stuletniego wodociągu
-
10:18
Dlaczego lokalne referenda upadają? Politolog wskazuje główny problem
-
10:04
Nie tylko mobbing. Nowe informacje o przyczynach odwołania dyrektora muzem MOCAK
-
09:44
Kolejne zapadlisko w Olkuszu. Blisko domu mieszkalnego, ale nie ma zagrożenia
-
08:53
Nie NATO, tylko ludzka głupota? Kulisy pożaru pod Biłgorajem
-
08:15
Filip Kaczyński (PiS) o nieudanych referendach: "Trzeba obniżyć próg frekwencji"
-
08:02
Chełmiec podłączy ścieki do Nowego Sącza. Gmina uniknie dużych kosztów
-
07:45
We wtorek prezentacja wyremontowanej Kossakówki. Tak wyglądała w 2015 roku
-
07:31
We wtorek na maturze egzamin z WOS-u i egzaminy z niemieckiego
-
07:18
„Następny przystanek…” głosem dziecka. Wyjątkowy konkurs w Krakowie
-
07:07
Azoty, kolej i droga do Kielc. Parlamentarny zespół ds. Małopolski z wnioskami do rządu
-
06:50
150 lat szpitala św. Ludwika w Krakowie. „Walczymy o życie, zdrowie i uśmiech dziecka”
-
06:34
Deszczowy wtorek, bardzo chłodna noc. Do tego będzie bardzo mocno wiało
-
06:07
Ul. 8 Pułku Ułanów coraz bliżej ukończenia. Ruszą prace na ostatnim fragmencie
-
21:33
Znani za ladą i 60 wydarzeń. Tydzień Bibliotek w Krakowie
-
20:03
Ziobro w USA. Majcherek: „Czy zostanie wiecznym tułaczem? Wiele na to wskazuje”
-
18:51
Raport o komunikacji miejskiej: Kraków chwalony za częstotliwość kursów, krytykowany za opóźnienia autobusów
-
17:45
Adam Budak odwołany ze stanowiska dyrektora muzeum MOCAK. W tle oskarżenia o mobbing
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze