Małopolska, poza głównymi szlakami turystycznymi i popularnymi atrakcjami, ma bardzo wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Urokliwe krajobrazy, klimatyczne miasteczka, parki narodowe i krajobrazowe, unikatowe rezerwaty przyrody, gęsta sieć tras rowerowych, liczne ścieżki, którymi wśród śpiewu ptaków i szumu wiatru można dotrzeć w miejsca zupełnie nieznane, zachęcają do aktywnego zwiedzania regionu.

- Odwiedzając urocze zakątki Małopolski, zachwycajmy się pięknymi widokami, odkrywajmy nowe, nieznane miejsca i atrakcje położone poza głównymi szlakami turystycznymi, kosztujmy lokalnych specjałów i korzystajmy z idealnych warunków do aktywnego wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że ważne jest nie tylko dokąd podróżujemy, ale także w jaki sposób. Jest to szczególnie ważne, bo dzięki naszemu odpowiedzialnemu i uważnemu zachowaniu dziś, przyszłe pokolenia będą mogły rozkoszować się dokładnie takimi samymi widokami jak my - mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Małopolska bardzo mocno stawia na ekoturystykę, czyli podróżowanie z poszanowaniem przyrody
i naturalnego krajobrazu, kultury i historii regionu. Ekoturysta dokładnie planuje swoje wycieczki, aby nie były uciążliwe dla środowiska. Wybiera ekologiczne środki transportu, lokalne produkty
i kameralne miejsca noclegowe z klimatem.

- Ekoturystyka to również ogromna szansa rozwoju społecznego i gospodarczego regionów, których kapitałem jest przyroda i tereny atrakcyjne krajobrazowo, przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnych zasobów. Wszystko za sprawą powiązania jej z pokrewnymi formami gospodarowania – przetwórstwem rolnym, rękodzielnictwem, rolnictwem, rzemiosłem, agroturystyką. Dlatego w tym sezonie turystycznym zachęcamy wszystkich do odkrywania Małopolski w rytmie eko! – podkreśla Tomasz Urynowicz.

Aby rozpocząć przygodę z ekoturystyką, wystarczy rozejrzeć się wokół... W Małopolsce jest jeszcze tak wiele do odkrycia: górskie wędrówki beskidzkimi i tatrzańskimi szlakami, konne wyprawy śladami Wołochów i Łemków, wycieczki rowerowe Doliną Dunajca, spływy kajakiem Dłubnią, wspinaczka po jurajskich skałkach, warsztaty rękodzielnicze z mistrzami sztuki ludowej, najlepsze smaki lokalnych produktów, lecznicza moc wód mineralnych, urok winnic na skąpanych w słońcu zboczach wzgórz, słuchanie miejscowych opowieści przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem… To wszystko i o wiele więcej ma do zaoferowania Małopolska!

Planując wycieczki po regionie, koniecznie sięgnijcie do Ekoprzewodników po pięciu subregionach Małopolski, autorstwa Dominiki Zaręby - ekspertki w dziedzinie ekoturystyki. Zaspokoją one ciekawość każdego miłośnika świadomego i kameralnego podróżowania. Dzięki nim zaplanowanie aktywnego weekendu lub wakacyjnej wyprawy po Małopolsce w rytmie eko będzie niezwykle proste, a każdy dzień w drodze stanie się fascynującym doświadczeniem.

Przewodniki są dostępne na stronie visitmalopolska.pl w zakładce Wypoczywaj w rytmie eko

Podróżować w rytmie eko, czyli jak?

 • poszukując pięknych krajobrazów i miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych
  i krajoznawczych z dala od zatłoczonych szlaków,

 • szanując przyrodę i miejscową kulturę,

 • poznając historię odwiedzanych miejsc, ich tradycję i lokalne zwyczaje,

 • tam gdzie to możliwe wybierając ekologiczne środki transportu – pociąg, rower, kajak i własne nogi,

 • nocując w kameralnych miejscach z klimatem,

 • smakując miejscowych przysmaków,

 • nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie!

Dlaczego warto podróżować w rytmie eko?

 • podróże w duchu ekoturystyki są bezpieczna dla nas samych i środowiska naturalnego, pozwalają zachować walory przyrodnicze i kulturowe regionu,

 • przemieszczanie się w małych grupach, w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół po mało uczęszczanych trasach turystycznych sprawi, że z pewnością poczujemy się bezpieczni, szczególnie w czasie pandemii,

 • kameralne i niespieszne odkrywanie nieznanych miejsc pozwala zaspokoić ciekawość prawdziwego podróżnika,

 • ekopodróże wyciszają umysł i ładują akumulatory pozytywną energia prosto z natury!

Przewodniki Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko to gotowe pomysły na krótkie wycieczki i dłuższe wypady – rowerem, kajakiem, konno, pieszo - dla każdego!

Więcej na temat ekoturystyki:

Inspiracje i aktualne informacje o ekopodróżach po Małopolsce:

www.visitmalopolska.pl

Odkryj Małopolskę

Lubię Małopolskę


Partner akcji:

Logo_EKO_H-rgb.png (61 KB)