Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oddziały pediatryczne w Małopolsce przepełnione. Wojewoda spotkał się z szefami lecznic

Na początek 100, a w razie potrzeby w sumie 130 dodatkowych łóżek zostanie przygotowanych na oddziałach pediatrycznych w małopolskich szpitalach. To efekt porozumienia wojewody z szefami lecznic, w których lawinowo rośnie liczba hospitalizacji małych pacjentów. Dzieci trafiają na oddziały z ciężkim przebiegiem zakażenia górnych dróg oddechowych, często wywołanym przez wirus RSV.

Fot. arch. M. Lasyk


W Małopolsce jest 26 oddziałów pediatrycznych. Medycy, decydując o przyjęciu dziecka na oddział, będą korzystać ze specjalnej aplikacji, która gromadzi informacje na temat wolnych miejsc.

Będą oni raportowali w aplikacji Wolne Łóżka przygotowanej przez dyrektora jednego z krakowskich szpitali. Każdy z ordynatorów, lekarzy, pielęgniarek będzie mógł widzieć, jak wygląda stopień zajętości łóżek w jego szpitalu i ewentualnie, w przypadku wyczerpania wolnych miejsc, będzie mógł przekierować pacjenta do innej placówki

- mówił wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Liczbę łóżek na oddziałach pediatrycznych zwiększa Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, a także m.in. szpitale w Bochni, Nowym Targu, Chrzanowie czy Dąbrowie Tarnowskiej. Część szpitali w Małopolsce uruchomiła już dodatkowe łóżka w formie dostawek.

A jak ostrzega w rozmowie z Radiem Kraków dr Katarzyna Przybyszewska ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, jesteśmy w szczycie zachorowań, ale mowa nie tylko o pandemii koronawirusa, ale o wirusach, które powodują niewydolność górnych dróg oddechowych.

Szpitale dziecięce w Krakowie są przepełnione małymi pacjentami, którzy mają duszności i chorują na przykład na zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc wywołane wirusem RSV.

W tej chwili, prawdopodobnie ze względu na zeszłoroczny lockdown i to że dzieci się ze sobą nie kontaktowały spowodowało, że rodzaj, ilość zachorowań pod koniec wakacji różniła się od tego, z czym mieliśmy do czynienia wcześniej. Od połowy września natężenie pacjentów jest takie, z jakim się nie spotkaliśmy w ostatnich latach. W tym momencie mamy końcówkę wolnych miejsc, a nawet korzystamy już z tzw. łóżek diagnostycznych

- tłumaczy dr Przybyszewska.

Posłuchaj rozmowy Dominiki Kossowskiej z dr Katarzyną Przybyszewską ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Jak dodaje dr Przybyszewska, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika może być uzupełnieniem, ale nigdy nie zastąpi placówki z Prokocimia. Przypomnijmy, że, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w krakowskim Prokocimiu część lekarzy złożyła wypowiedzenia umów o pracę, większość z nich przestanie przychodzić do pracy już od listopada. A na początku 2022 roku – z powodu braków kadrowych pracę w tej lecznicy może wstrzymać kilka oddziałów.

Staramy się przyjąć każdego małego pacjenta i udzielić mu pomocy, ale nie mamy na przykład dużego oddziału chirurgicznego. Nie stanowimy zastępstwa dla szpitala w Prokocimiu, to ośrodek o trzecim stopniu referencyjności, jeśli chodzi o Małopolskę i Kraków i ma pewne oddziały, których my nie zastąpimy. U nas nie ma oddziałów kardiochirurgii czy nefrologii

- podkreśla dr Przybyszewska.

W związku z falą zachorowań lekarze apelują, by rodzice nie przyjeżdżali na SOR-y z mniej pilnymi przypadkami. Z gorączką, kaszlem i katarem najpierw dzieci powinny być diagnozowane u pediatrów czy w POZ-ach.

Kolejni lekarze zapowiadają odejście z pracy w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu

Piątek, 2021.10.08
Tematy:
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię