W przypadku Krakowa najważniejszą zmianą będzie otwarcie aż czterech torów między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem:

Gotowe są estakady. Gotowe są wiadukty kolejowe, gotowe są też mosty kolejowe. Dzięki tego od 11 czerwca będą mogły korzystać z wszystkich czterech torów. W tym momencie korzystają tylko z dwóch - mówił Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

To pozwoli na wykonanie dodatkowych prac związanych z modernizacją. Jednak rzecznik podkreśla, że w żaden sposób nie będą one odczuwalne dla pasażerów:

Będziemy mogli spokojnie korzystać z innych dostępnych torów i podróżni w pociągach tego nie odczują. A taka bardzo duża zmiana związana z przyspieszeniem pociągów, dołożeniem dodatkowych kursów, dodatkowego przystanku Kraków Grzegórzki planowana jest na początek września przy kolejnej korekcie rozkładu jazdy.

W niedzielę zostanie otwarta też nowa łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ma skrócić czas przejazdu pociągów między Krakowem Głównym a Bielskiem-Białą o około 10 minut. Z kolei 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia z Krakowa do Zakopanego, ale modernizacja tej linii potrwa nieco dłużej:

Będą nowe perony na stacji Szaflary i w Nowym Targu. Oczywiście prace będą kontynuowane tak, aby do końca roku na kolejowej Zakopiance zostały zakończone - mówiła Dorota Szalacha, rzeczniczka prasowa kolei państwowych. To jednak nie koniec zmian.

To, co ucieszy podróżnych, to są także zmiany na trasie Tarnów – Muszyna. Od 11 czerwca wracają pociągi na odcinku Tarnów Stróże, natomiast od 15 czerwca już na całej trasie, czyli będzie ruch wznowiony także na odcinku Nowy Sącz - Muszyna.

Przy zmodernizowanym moście kolejowym w Krakowie łączącym Grzegórzki i Zabłocie powstała też nowa kładka pieszo-rowerowa. To niecodzienne rozwiązanie - ale zdaniem Piotra Hamarnika, dla mieszkańców bardzo atrakcyjne.

Mamy bardzo ładny widok na kościół Mariacki. Do tej pory taki widok był udziałem tylko maszynistów, którzy wjeżdżali do Krakowa Głównego od strony Krakowa Płaszowa. Teraz będą mogli oglądać tę perspektywę też rowerzyści na kładce czy też piesi.

Kładka została oficjalnie otwarta w piątek wieczorem.