Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przymrozki dają się we znaki małopolskim sadownikom. "Ulubione seriale rolników to prognozy pogody"

  • Krystyna Pasek
  • date_range Piątek, 2024.04.19 14:02 ( Edytowany Piątek, 2024.04.19 14:17 )
Ostatnie dni to nerwowy czas dla hodowców roślin. Przymrozki dają się we znaki szczególnie sadownikom. Niskie temperatury mogą zaważyć na tegorocznych zbiorach, uszkadzając kwiaty i zawiązki owoców. Wyjątkowo ciepły początek kwietnia sprawił, że rośliny rozwinęły się szybciej niż przed rokiem. Część rolników zastanawia się nawet, czy nie mamy do czynienia z przesunięciem się słynnych majowych chłodów na kwiecień. Oznaczałoby to, że zimna Zośka i zimni ogrodnicy dali o sobie znać prawie miesiąc wcześniej.

Fot. Krystyna Pasek

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

Właściciele sadów, winnic, hodowcy warzyw i roślin ozdobnych - wszyscy oni mają powody do niepokoju.

- Zawsze się boimy przymrozków. Ulubione seriale rolników to wszystkie prognozy pogody na wszystkich kanałach informacyjnych - mówi sadownik i doradca sadowniczy, Krzysztof Gasparski.

Nocne przymrozki, szczególnie w południowej części Małopolski mają się utrzymywać jeszcze do czwartku.

"Mamy nieprzespane noce przez to" - usłyszała reporterka Radia Kraków od mieszkanki gminy Korzenna, która pomaga w rodzinnej firmie produkującej rośliny ozdobne i rozsadę warzyw.

- My się zajmujemy uprawą pod przykryciem na razie. Trzeba otulić. Najgorzej teraz mają sadownicy. To duże obszary, które trudno osłonić - dodaje.

IMGW ostrzega, że temperatura powietrza może spaść do minus trzech, a przy gruncie nawet do minus pięciu stopni. Dla kwiatów i zawiązków owoców prognozowane przymrozki mogą okazać się zabójcze, szczególnie jeśli do niskiej temperatury dojdzie duża wilgotność i silny wiatr.

- Kwiat 2,5 - 3 stopnie poniżej zera potrafi wytrzymać. To bariera. Jak chodzi o zawiązki, one są wrażliwsze od kwiatu. Tutaj 1 - 1,5 stopnia może nabałaganić - mówi Krzysztof Gasparski.

Sadownik dodaje, że z przymrozkami można skutecznie walczyć, ale wymaga to dużych nakładów finansowych. Można zastosować np. środki ochrony roślin lub zraszacze.

- Najpewniejsze są zraszacze nadkoronowe. One działają zero-jedynkowo. Jak temperatura spada poniżej zera, włącza się takie instalacje nawodnieniowe. Wyłącza się je dopiero, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. To się wiążę z dużym dostępem do wody i kosztami. Mało który sadownik na Sądecczyźnie i w Małopolsce takie instalacje posiada - tłumaczy.

Bywa, że w bardzo chłodne noce znad sadów unosi się dym i widać w nich palący się ogień. To kolejny sposób na ocalenie roślin przed mrozem. Stosował go Tadeusz Bugański, który od dwudziestu lat prowadzi winnicę w Jazowsku koło Łącka. Jego zdaniem w walce z przymrozkami nie ma idealnej broni.

- Można kupić gotowe znicze, które wytwarzają temperaturę. Robi się znicze ze specjalnych bali drewnianych, nacina się je. To daje dym i to podnosi temperaturę. To kosztowne i niepewne sposoby na walkę z przymrozkami. Natura jest nieobliczalna - mówi.

Przymrozki mają też duży wpływ na kondycję pasiek. Wiosenne chłody mogą doprowadzić do osłabienia pszczelich rodzin, wywołując nastroje rojowe. Pogoda może zniweczyć też nadzieje na zebranie miodu z mniszka lekarskiego. Na Sądecczyźnie nie było go od kilku lat, a pojawił się za sprawą wyjątkowo ciepłych dni w pierwszej połowie kwietnia.  

- To miód, który niektórzy porównują do miodu manuka. On ma takie fantastyczne właściwości- mówi Jacek Nowak, pszczelarz z Kamiannej.

Jeśli chłody będą się przedłużać, pszczoły wykorzystają zebrany wiosenny miód jako pokarm.

- Zjedzą to, co przyniosły. Niestety. Miejmy nadzieję, że się ociepli - dodaje.

Grzegorz Walijewski: dynamika pogody, którą widzimy pokazuje jak bardzo zmienia się nasz klimat

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/wplyw-jakosci-czesci-na-wydajnosc-i-dlugowiecznosc-maszyn-john-deere/

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię