Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przejście graniczne ze Słowacją Piwniczna – Mniszek otwarte dla tirów? Przedsiębiorcy: to żadna rewolucja

  • Nowy Sącz
  • date_range Środa, 2019.10.09 16:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:55 )
Słowacy podnoszą limit ciężaru pojazdów na drodze do przejścia granicznego Mniszek-Piwniczna. Dotychczas mogły tam jeździć samochody o nacisku do 7,5 tony na oś. Teraz limit został podniesiony do 12,5 tony na oś. Jak informuje krakowski oddział polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zmiana jest efektem rozmów i apeli ze strony środowiska sądeckich firm transportowych. Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych daleki jest jednak od optymizmu.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj, co mówi Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych

"Będą tam mogły jeździć pojazdy do 12 ton, czyli wszystkie busy, osobowe, towarowe. To żadna rewolucja. Rewolucja by była wtedy, gdybyśmy mogli tam wjechać tirami o całkowitej dopuszczalnej masie 40 ton" - ocenia w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Litwiński, właściciel jednej z największych sądeckich firm spedycyjnych. Jak dodaje, ta trasa to ich "okno na świat, na południe". 

Zdaniem właścicieli kilkuset sądeckich firm transportowych, dopiero wtedy będzie można mówić o uruchomieniu nowego szlaku transportowego. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie dojazdu do słowackiej autostrady Koszyce - Poprad. Jest ona połączona z siecią autostrad w innych krajach, pozwalających dojechać do Włoch, Grecji czy Turcji na południu oraz Hiszpanii i Portugalii w kierunku południowo-zachodnim.

Przypomnijmy, w grudniu 2015 roku, czyli w kilka miesięcy po otwarciu nowego mostu granicznego łączącego Polskę ze Słowacją trasę zablokowało kilkadziesiąt tirów. Właściciele firm transportowych - głównie z Sądecczyzny - domagali się w ten sposób otwarcia przejazdu dla ciężarówek. Obowiązujące na moście ograniczenie tonażu sprawiało, że ciężarówki z towarem musiały korzystać z przejść w Chyżnem czy Barwinku, nadkładając nawet kilkaset kilometrów. 

 

Zobacz: Piwniczna: kierowcy ciężarówek protestowali na moście granicznym ze Słowacją

 

 

 

Most graniczny w Piwnicznej został w końcu otwarty
Piwniczna: protest kierowców ciężarówek na moście granicznym ze Słowacją

(Sławomir Wrona/ew)

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię