Inauguracyjnym jam session z udziałem blisko 30 muzyków rozpocznie się w poniedziałek wieczorem 27. Jazz Camping Kalatówki, wydarzenie muzyczne, które ma swoją dawną i bardziej współczesną historię, nieodmiennie związaną z postacią jednego z najważniejszych polskich i europejskich muzyków jazzowych saksofonisty, kompozytora i aranżera Zbigniewa Namysłowskiego (1939-2022).

Na program Jazz Campingu Kalatówki 2023 złożą się koncerty, wieczorne i nocne jam sessions, tradycyjny i bardzo lubiany przez kalatówkową publiczność wieczór muzykowania jazzmanów z góralami.

"Będzie także osobny wieczór – koncert +W to mi graj+ poświęcony Zbigniewowi Namysłowskiemu, podczas którego Camping uhonoruje i upamiętni swego wieloletniego dyrektora muzycznego" – powiedziała PAP dyrektor Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki Marta Łukaszczyk.

Zbigniew Namysłowski jako saksofonista, lider zespołów, niezapomniany prowadzący nocne jam sessions, nadawał ton JCK od wznowienia tego wydarzenia w 1997 r. Warto przypomnieć, że Namysłowski, jako młody, osiemnastoletni muzyk, brał udział w dwóch pierwszych jazzowych campingach na Kalatówkach w 1959 r. i w 1960 r. Obecnie dyrektorami artystycznymi wydarzenia są dzieci saksofonisty – Mari Rumi i Jacek Namysłowski.

W gronie muzyków tegorocznego Campingu znaleźli się: pianiści – Piotr Wyleżoł, Tomek Sołtys, Aga Gruczek, Kuba Płużek i Mateusz Kaszuba; saksofoniści: Borys Janczarski, Tomek Pruchnicki, Marcin Ślusarczyk, Joaquin Sosa i Bartłomiej Prucnal.

Na bębnach zagrają: Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Przemek Jarosz, Jan Szkudlarek i Grzegorz Pałka. Pojawią się gitarzyści Konrad Zemler i Rafał Sarnecki i kontrabasiści: Marian Pawlik, Michał Rutkowski, Wojciech Pulcyn i Bartek Chojnacki.

Na JCK zaprezentują się również trębacze Robert Murakowski, Dominik Gawroński, Ignacy Wendt i Artur Jargiłło oraz puzoniści Jacek Namysłowski, Grzegorz Pałka i Marcin Melerowicz. Zestaw muzyków dopełnią Mari Rumi, Marcin Rumiński i Dobrosława Rumińska.

Jazz Camping Kalatówki to wydarzenie, które – jak niejednokrotnie podkreślała Łukaszczyk – wpisało się w zakopiański kalendarz imprez i cieszy się dużym powodzeniem. Piękna lokalizacja i towarzysząca spotkaniom atmosfera sprawiają, że co roku na Kalatówki ściąga liczna publiczność, aby posłuchać najlepszych polskich muzyków i ich grania w różnych konstelacjach.

Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-1960. Wśród uczestników dwóch pierwszych Campingów byli wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański, Barbara Kwiatkowska i organizatorzy pierwszego Jazz Campingu – Jan Zylber i Jan Borkowski.

W 1997 r. impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich. Mecenat honorowy nad imprezą sprawował kompozytor muzyki filmowej i saksofonista Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (1928-2021).

Organizatorem XXVII edycji Jazz Campingu Kalatówki jest Stowarzyszenie Kalatówki Art. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem burmistrza Zakopanego.