Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rezerwat "Bór na Czerwonem" ma już 90 lat

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2015.06.12 09:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:45 )
"Bór na Czerwonem" to przyrodnicza perła na Podhalu. Rezerwat ma już 90 lat. Parę lat temu otwarto tam ścieżkę edukacyjną i wieżę widokową dla zwiedzających. Rezerwat ma nie tylko walory przyrodnicze. Torfowiskowy rezerwat jest także skarbnicą wiedzy o... Podhalu!

Fot. nadleśnictwo w Nowym Targu

Posłuchaj materiału Ewy Szkurłat
W Borze na Czerwonem

Torfowiska chronią kotlinę orawsko-nowotarską przed suszami i powodziami, bo torf jest świetnym magazynem wody.

- Torf to księga wiedzy! Z badań tego akurat torfowiska wiemy np., że kiedyś rosły tu graby. To gatunki liściaste, było tu ciepło. Wiemy także, kiedy zaczęło się osadnictwo na Podhalu. W torfowisku zachowały się pyłki zbóż - mówi Radiu Kraków Roman Latoń I Leon Jagoda z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Ścieżkę edukacyjną stworzoną w rezerwacie można zwiedzić pieszo lub rowerem w czasie około jednej godziny. Trasa jest przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Dla zwiedzających przygotowano taras widokowy, specjalne foldery z opisem ścieżki i siedem tablic edukacyjnych, na których znalazły się wszystkie ważne informacje przyrodnicze dotyczące tego terenu. 

Z okazji 90-lecia "Boru na czerwonem" leśnicy przygotowali wielką imprezę plenerową, która odbędzie się 13 czerwca w Nowym Targu i w okolicy rezerwatu. Pokaz filmów przyrodniczych, marsz "z kijami przez torfy" czy gry terenowe "tropem rosiczki" - to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez nadleśnictwo. Imprezy odbędą się m.in. na Ranczu "Lot". Konkursy, pokazy i marszobiegi są przygotowane dla każdego i w różnych porach dnia. 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie nadleśnictwa w Nowym Targu

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

698652

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię