Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na Podhalu rozpętała się awantura o Giewont bez krzyża

  • Podhale
  • date_range Poniedziałek, 2014.11.03 15:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:45 )
Chodzi o najnowszy film, który ma promować w świecie Polskę. Przedstawiono tam również Giewont, ale bez charakterystycznego stalowego krzyża. Pod Tatrami zawrzało. Podniosły się głosy, że to zamach na symbol Zakopanego.

screen/viemo.com

- Cała reklama według mnie jest genialna. Trzeba po prostu oddzielić kwestię realną od tej baśniowej - dodaje Adam Bachleda-Curuś.


Sprawa budzi więc pod Tatrami ogromne emocje. Niektórzy zapowiadają, że złożą nawet w sprawie braku krzyża na Giewoncie oficjalny protest. Innym przykro jest, że nikt z Podhalem nie konsultował reklamówki Polski. Są też i tacy, którzy tłumaczą że górale powinni być dumni, że w filmie jest Warszawa, Kraków, Gdańsk i... właśnie Tatry.

 

 

(Przemek Bolechowski/ew)

Andrzej Gąsienica Makowski starosta tatrzański uważa, że pozbawianie Giewontu krzyża jako symbolu jest niedopuszczalne.

- To smutny Giewont, nie ma w nim życia. Giewont z krzyżem to nasza kultura i historia. - mówi Radiu Kraków starosta tatrzański - Nie można przedstawiać historii Polski bez przeszło 1000 lat historii chrześcijańskiej. Tutaj nie ma się czego wstydzić.

Są jednak i tacy pod Tatrami, którzy apelują o nieco więcej dystansu i tłumaczą, że większa część filmu reklamowego to baśń, a na końcu Giewont już autentyczny krzyż ma. Adam Bachleda-Curuś były burmistrz Zakopanego i organizator pielgrzymki Jana Pawła II pod Tatry w filmie nie widzi nic niestosownego.
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię