Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Górale podpowiadają, jak przetrwać atak zimy: Grunt to odpowiednie ubranie i zmiana nastawienia

Prawdziwa zima w końcu nadeszła - śnieg spadł nie tylko w Tatrach i na Podhalu, ale i w wielu innych regionach Polski. To, co jest codziennością w górach, na nizinach powoduje niemałe zamieszanie. Narzekaniom nie ma końca, a i poradzenie sobie z zimową rzeczywistością przysparza ceprom sporo problemów. Reporter Radia Kraków poprosił górali, aby podpowiedzieli, jak radzić sobie z atakiem zimy.

fot. Przemysław Bolechowski

Posłuchaj materiału Przemysława Bolechowskiego

Dla górali półmetrowe zaspy nie są niczym nadzwyczajnym, z zimowymi warunkami doskonale sobie radzą. Tymczasem w głębi Polski już kilka centymetrów śniegu i lekki mróz dezorganizuje życie wielu osobom. Jak temu zaradzić?

Krzysztof Trebunia-Tutka podkreśla, że trzeba zacząć od... zmiany nastawienia i popatrzeć na pozytywne strony nadejścia zimy:

Trzeba popatrzeć na śnieg, jak na coś pięknego, co zmienia wygląd krajobrazu. Można też wreszcie wyjąć narty, na ten czas czeka się całą jesień.

Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze w mroźne dni. Eksperci zalecają ubieranie się na cebulkę - zakładanie kilku warstw, najlepiej luźnej odzieży.

Fot. Przemysław Bolechowski

Fot. Przemysław Bolechowski

Ważne jest też odpowiednie odżywianie. Górale przekonują, że na poprawę nastroju oraz siłę do odśnieżania najlepsze są gorące zupy z mięsną wkładką. Nie każdy ma dostęp do góralskiej kwaśnicy, ale także rosół potrafi odpowiednio rozgrzać nasz organizm w mroźne dni.

Oczywiście wybierając się wyżej w Tatry, warto wziąć ze sobą rozsądek, rozwagę i odpowiedni sprzęt.

Fot. Przemysław Bolechowski

Fot. Przemysław Bolechowski

Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni niewielkie opady śniegu, ale noce staną się naprawdę mroźne. Temperatura na Podhalu ma spadać poniżej minus 10 stopni. Na ocieplenie możemy liczyć na początku przyszłego tygodnia.

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię