W środę w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano program 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-26 sierpnia w Zakopanem. W tych dniach turystyczna stolica Polski przemieni się w pełną pasji i koloru europejską stolicę tradycyjnego folkloru. Festiwal co roku przyciąga tysiące fanów z kraju oraz z zagranicy.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez minione 50 lat w imprezie uczestniczyło blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które przyciągają tłumy turystów.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że festiwal to "impreza, która łączy, jednoczy, pokazuje także najnowsze trendy". "W czasie trwania festiwalu pokazywane są także okołofolklorystyczne wydarzenia, bo wiemy przecież, że cały nurt kultury jest inspirowany folklorem" - dodał.

Wskazał, że "cechą tego festiwalu jest dbałość o wzorce i zasady folkloru". Przypomniał, że podczas festiwalu przyznawane są "Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w trzech różnych kategoriach, związanych z typem kultury ludowej czy typem prezentowanego folkloru".

Zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica powiedziała, że między 19 a 26 sierpnia Zakopane zmienia się "w stolicę folkloru". "Zakopiański festiwal jest uważany za najważniejszy festiwal folklorystyczny w Europie. Rzeczywiście przyjeżdża do nas bardzo dużo najlepszych zespołów, które zostały u siebie w kraju oddelegowane po wcześniejszych kwalifikacjach na to wydarzenie" - podkreśliła.

Przekazała, że w tym roku na festiwalu wystąpi 12 zespołów z całego świata m.in. z Indii, Meksyku.

"Koncerty są występami konkursowymi. Formuła konkursowa jest dla nas najistotniejsza podczas festiwalu, rywalizacja o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę w trzech kategoriach począwszy od tradycyjnej, po artystycznie opracowanej i stylizowanej" - mówiła wiceburmistrz Zakopanego.

Zaznaczyła, że dla uczestników udział w konkursie jest "bardzo ważny".

Jak mówiła, podczas festiwalu - turyści oraz mieszkańcy miasta - będą mogli obcować z muzyką, tańcem, strojem, a nawet z kuchnią regionalną.

Hanka Rybka, dyrektorka artystyczna festiwalu poinformowała, że tematem przewodnim wydarzenia jest macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym. "Jest to ważny, ponadczasowy temat. Istotne jest, żebyśmy my jako rodzice i rodzina przekazywali tradycje kolejnemu pokoleniu, żeby to młodsze pokolenie znało swoją tożsamość i żeby potrafiło przekazywać ją dalej. To jest nasza rola teraz i podczas festiwalu" - wskazała.

Swoją kulturę na festiwalu zaprezentują zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Słowacji, Grecji, Czech i Polski.

Tegoroczną imprezę rozpocznie koncert pt. "Szalone skrzypce i muzyka świata +W krainie Barona Cygańskiego+" - Roby Lakatos (skrzypce), Anna Wandtke (skrzypce), Julius Csik (cymbały), Kalman Cseki (fortepian), Paweł Zagańczyk (akordeon), Sebastian Wypych (kontrabas, dyrygent) wraz z Orkiestrą Beethovenowską.

Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. W maju 2022 roku grupa zdobyła 3. miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Podczas wydarzenia będzie można również wysłuchać koncertu m.in. zespołów Trebunie-Tutki z Quintetem Urmuli (Gruzja) prezentującego ich wspólny album "Duch Gór"/"The Spirit of the Mountains".

Impreza odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Program tegorocznego festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu; korowód ulicami Zakopanego; wystawa fotografii "Żywioł Folkloru 2021"; wystawa Owczarków Podhalańskich; Dni Narodowe; Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego; Międzynarodowy Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki; warsztaty sztuki ludowej oraz animacje dla najmłodszych.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.