Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy Sącz: Kilkadziesiąt osób manifestowało przed pomnikiem Armii Czerwonej

  • Nowy Sącz
  • date_range Piątek, 2014.11.07 10:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Chcieli przypomnieć o potrzebie zlikwidowania podobnych reliktów komunizmu w innych miastach! Dlatego środowiska niepodległościowe manifestowały na Alejach Wolności w Nowym Saczu, przed częściowo zdemontowanym pomnikiem Armii Czerwonej. Zdaniem Jerzego Bukowskiego w kraju jest jeszcze ok. 300 podobnych obiektów.

fot. Damian Radziak

posłuchaj mieszkańców Nowego Sącza
Protestujący pod Pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu, fot. Damian Radziak

Organizatorzy manifestacji przed pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu zapowiadali, że na manifestacji jej uczestnicy pojawią się z młotkami i kilofami, bo jak przekonują, w centrum miasta trzeba usunąć sowieckie pozostałości. Jak informuje reporter Radia Kraków protest przebiegał spokojnie. 

Manifestację relacjonowały nie tylko Polskie, ale też zagraniczne media. Na miejscu obecni byli dziennikarze jednej z niemieckich telewizji, a także rosyjskiej z Kaliningradu. Dlatego jeden z organizatorów pikiety po rosyjsku przypomniał historię podpisania paktu Ribentrow-Mołotow, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zbrodniach stalinowskich. Padły też mocna słowa skierowana do prezydenta Władimira Putina.

posłuchaj organizatorów protestu posłuchaj: Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Organizatorzy manifestacji zawiązali „Zespół do spraw desowietyzacji Polski”. Podczas dzisiejszej manifestacji w stolicy Sądecczyzny, narodowcy, historycy i kombatanci przypomnieli, że w całym kraju jest jeszcze ponad 300 pomników oraz 600 różnego rodzaju tablic wychwalających czerwonoarmistów. Do władz wszystkich miast, w których się one znajdują mają zostać wysłane listy z prośbą o ich usunięcie. – Jeśli samorządowcy tego nie zrobią, sami  będziemy je rozbierać kilofami i młotkami – zapowiada Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej.  Działacze Konfederacji Polski Niepodległej zapowiedzieli też, że jeśli do wiosny wojewoda małopolski nie spełni obietnicy przeniesienia szczątków żołnierzy radzieckich spod pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu na cmentarz komunalny, zorganizują kolejną manifestację i rozbiórkę pomnika. 

Sławomir Wrona, Bartosz Niemiec, jg, wacha

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię