- A
- A
- A
Nowy Sącz bez Orlików. Komu na nich nie zależało?
W Nowym Sączu nie ma ani jednego boiska wybudowanego w ramach programu " Moje Boisko - Orlik 2012". Kraków ma takich obiektów 14. Za jeden z największych grzechów ekipy prezydenta Ryszarda Nowaka uważa się w Nowym Sączu rezygnację z udziału w tym projekcie. Czy to dlatego, że projekt budowy Orlików został wymyślony i realizowany jest przez ekipę PO?W Małopolsce powstało w sumie 166 Orlików. W całym kraju 2 272. Gmina Kraków ma 14 takich boisk.
Gmina Nowy Sącz, nie mająca ani jednego Orlika, jest jedną z 50 gmin w Małopolsce, które nie wzięły udziału w programie. Jest jednak w tym gronie ośrodkiem największym. Efekt jest taki, że sądeczanie, chcąc zagrać w piłkę muszą wynajmować jeden z trzech Orlików, które wybudowała sąsiednia gmina Chełmiec.
- Prezydent Nowego Sącza jest zakładnikiem trybun Sandecji – mówi sądecki radny Grzegorz Fecko. Zarzuca prezydentowi niewłaściwy podział środków na sport w mieście i to, że miasto za mało inwestuje w budowę boisk. W najbliższy piątek na jednym z osiedli otwarte zostanie boisko do piłki nożnej i będzie to jedyny tego typu obiekt, który wybudowany został w Nowym Sączu w ostatnich latach.
Program „Moje Boisko – Orlik 2012” zakładał budowę kompleksu boisk sportowych w każdej gminie Polski. Za zarządzanie boiskami i stan techniczny odpowiedzialna jest jednostka samorządu terytorialnego, która go wybudowała. Gminy w części partycypują także w kosztach ich budowy. Dofinansowanie z budżetu państwa zależy od dochodów konkretnej gminy - może wynosić od 33 do 47 procent.
Program rozpoczął się w 2008 r. i dobiegł końca. W 2013 r. dofinansowania już nie ma. Podsądeckie miejscowści wybudowały w tym czasie 17 orlików, gminy w powiecie limanowskim - 13, w gorlickim - 6. Gmina Tarnów ma 3 boiska wybudowane z "orlikowym" dofinansowaniem.
W Nowym Sączu słychać opinie, że miasto nie spieszyło się z udziałem w tym projekcie, ponieważ realizował go rząd Platformy Obywatelskiej a prezydent Nowego Sącza jest z PiS. Władze miasta tłumaczyły się względami ekonomicznymi.
(Sławomir Wrona/MK/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:01
Słoneczna niedziela w Dolinie Kościeliskiej
-
07:46
Zabytkowe powozy opanowały Ujanowice. Tłumy na Galicyjskim Konkursie Powożenia. ZDJĘCIA
-
07:26
Remont ważnej ulicy w Zakopanem może skończyć się przed terminem
-
07:12
Tarnów złagodzi uchwałę krajobrazową. Przedsiębiorcy zyskają więcej możliwości reklamowania się
-
06:55
Kraków szykuje kolejne remonty torowisk. Prace w trzech lokalizacjach
-
06:29
Burzowy początek tygodnia w Małopolsce. Po południu poprawa pogody
-
06:05
Miesiąc utrudnień na ul. Łokietka. Zmieniły się trasy autobusów
-
22:33
Tak Biała Gwiazda przywitała się z Ekstraklasą!
-
20:13
Studenci AGH wygrali Krakow Solar Boat Challenge 2026. Gratulacje!
-
20:06
Bruk-Bet już marzy o powrocie do Ekstraklasy. Na początek zwycięstwo
-
19:25
Kapitalne zwycięstwo Białej Gwiazdy po powrocie do Ekstraklasy!
-
18:04
82. rocznica akcji III Most. Muzeum Lotnictwa Polskiego wesprze wystawę w Zabawie
-
17:54
NADMORSKIE PERŁY LITWY WAKACJE NAD BAŁTYKIEM cz. 3
-
17:02
Ujanowice. XVII Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi
-
16:59
Bardzo stary Gródek. 690. urodziny małej miejscowości z piękną historią
-
16:23
Jak to ongiś bywało… Tak Gródek nad Dunajcem świętował 690. urodziny
-
16:18
Koniec utrudnień po wypadku na A4 przed węzłem Brzesko
-
14:11
Czarownice, motyle i sól, która zbudowała Polskę. Zachwycająca Bochnia
-
15:05
Nieleczone może prowadzić do przedwczesnej śmierci
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 6. - Matka i dziecko. Jak Kraków uczył się nowoczesnej opieki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze