Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Koninki: pierwsza stacja narciarska w Małopolsce otwarta mimo obostrzeń

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2021.01.19 20:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
Żeby poszusować na stoku, trzeba wyrazić chęć... zapisania się do partii politycznej. Taki sposób na wznowienie działalności znalazł właściciel stacji narciarskiej w Koninkach na Limanowszczyźnie. To pierwszy ośrodek w Małopolsce, który otworzył się mimo nadal obowiązujących obostrzeń.

Fot. Damian Radziak

Mówią narciarze korzystający ze stoku w Koninkach
Koninki. Stok narciarski

Na parkingu stacji narciarskiej pojawiło się dziś kilkadziesiąt samochodów z różnych rejonów Małopolski – głównie z Krakowa, Myślenic, Nowego Sącza i powiatu limanowskiego. Narciarze byli wręcz zachwyceni możliwością ponownego założenia nart, czy desek snowboardowych na nogi. W rozmowie z naszym reporeterem podkreślali, że warunki na stoku są idealne. 

Jak tłumaczy Józef Pasek, właściciel stacji narciarskiej, do otwarcia stoku zmusiła go trudna sytuacja finansowa. Na naśnieżanie stoku wydał blisko 100 tysięcy złotych, a do tego dochodzą jeszcze inne opłaty.

"Ośrodki muszą zapłacić prąd, muszą zapłacić gaz. Pracują - muszą utrzymać ludzi. Oczywiście, jestem za tym, żeby obostrzenia były. Wiadomo - każdy ma rodzinę, jesteśmy za tym, żeby ta emisja nie przechodziła. Z drugiej strony trzeba jakoś zarobić te pieniądze, żeby się utrzymywać. Ja osobiście apeluję do tego rządu, żeby może jakoś poluzował te obostrzenia, żeby wprowadził może ilość osób na stacjach narciarskich. Już teraz nie ma ferii, w związku z czym naprawdę jest luźno" - mówi Pasek.

Właściciel stacji ocenia, że rządowa pomoc jest niewystarczająca i wielu przedsiębiorców jest z niej wykluczonych. M.in. jego firma nie ma co liczyć na finansowe wsparcie z tarczy antykryzysowej. Dlatego znalazł sposób na ominięcie przepisów i otwarcie stoku.

"My organizujemy spotkanie służbowe partii, która jest zarejestrowana, partii Strajk Przedsiębiorców. Takie spotkanie jest chronione przez ustawę o partiach, w związku z czym policja, myślę, że przy analizie tej właśnie ustawy stwierdzi, czy może, czy nie może dawać mandatów ludziom" - wyjaśnia Pasek.

Stacja narciarska jest też czynna dla osób zrzeszonych w Polskim Związku Narciarskim, w związku z posiadaniem trasy z homologacją FIS. Kolejka na Tobołów przewozi również narciarzy skiturowych, czy turystów pieszych, którzy chcą zdobyć Turbacz.

Miłośnicy sportów zimowych popierają decyzje właściciela ośrodka. Ich zdaniem, zachowując obostrzenia sanitarne, na stoku nie ma większych szans na zarażenie się koronawirusa niż w markecie spożywczym, czy środkach komunikacji publicznej.

Dziś naszemu reporterowi nie udało się skontaktować z placówką stacji epidemiologicznej i dowiedzieć się, czy inspektorzy podejmą jakieś kroki w sprawie stacji narciarskiej w Koninkach. 

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wystosowało apel do rządu o zgodę na powrót do działalności od 1 lutego. Organizacja szacuje, że każdy dzień przestoju przynosi stacjom narciarskim straty w wysokości 5 milionów złotych. Jak podkreślają członkowie stowarzyszeni, dłuższe zamknięcie wywoła falę bankructw i masowe zwolnienia. 

 

Bartosz Niemiec/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

270455

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię