Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dla Szczawnicy walka o czyste powietrze to szczególne wyzwanie

  • Nowy Sącz
  • date_range Czwartek, 2015.10.22 08:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:49 )
Wskazania pyłomierzy zainstalowanych przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy w Bochni i Szczawnicy potwierdzają regułę zgodnie, z którą sezon grzewczy to czas kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwego pyłu. W Szczawnicy norma dobowa, wynosząca 50 mg pyłu na metr sześcienny, nie została przekroczona, ale w środę o godz. 18.00 pyłomierz odnotował ok. 170 mg pyłu PM10. To niepokoi tym bardziej, że według danych ekspertów z Politechniki Warszawskiej co rok na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem w Polsce umiera ok. 40 tys osób.

Dziś głównym sposobem walki z zanieczyszczeniem w Szczawnicy jest montaż solarów. Fot. Bartosz Niemiec


Zobacz: Małopolska bez smogu. Pyłomierze RK i PAS już w akcji. Są pierwsze dane


Dla Szczawnicy walka o czyste powietrze to szczególne wyzwanie. Uzdrowisko nie może sobie pozwolić na zarzut, że to, czym oddychają kuracjusze, może im zaszkodzić. I nikt nie lekceważy tam problemu.

Dziś głównym sposobem walki z zanieczyszczeniem jest montaż solarów, które widać na dachach hoteli, pensjonatów i domów prywatnych. Przechodzenie na ogrzewanie gazowe jest w tej chwili niestety utrudnione, bo do Szczawnicy nie dotarła jeszcze gazowa magistrala. Starania trwają. Wniosek o dofinansowanie budowy magistrali leży w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i ma duże szanse na akceptację. W optymistycznej wersji rura z gazem ma się pojawić w Szczawnicy w roku 2018 r. jednak już teraz miasto przygotowało plan zachęcania mieszkańców, by podłączali się do sieci.

Podatek, jaki dostawca gazu płacił będzie samorządowi w całości zostanie przeznaczony na dopłaty do budowy przydomowych przyłączy. Koszty mają być refundowane nawet w 90 proc.  

 

Partnerzy akcji:


 

(Sławomir Wrona/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię