Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

100. rocznica bitwy pod Gorlicami - największa rekonstrukcja historyczna w Polsce

  • Nowy Sącz
  • date_range Sobota, 2015.05.02 09:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:44 )
Pasjonaci historii z całej Europy w sobotę w Sękowej pod Gorlicami odtworzyli walki, które rozegrały się w okolicy równe 100 lat temu. Bitwa gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy Joanny Porębskiej z Adamem Kozubem z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915
Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami rozpoczęła się od prezentacji pododdziałów, a następnie uczestnicy mogli zobaczyć ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad 350 rekonstruktorów. Oprócz Polaków byli też Słowacy, Czesi, Węgrzy, Austriacy, Niemcy i Rosjanie. Była to największa rekonstrukcja historyczna w Polsce, a może i w Europie.

Przygotowania trwały już od ubiegłego roku, przy czym największe nasilenie to ostatnie miesiące. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Ponad 350 uczestników, w tym kawaleria w sile 50 koni, samolot z okresu I wojny światowej i na niespotykaną skalę pirotechnika. Mnóstwo pracy włożono w przygotowanie linii obrony, okopów, zasieków i scenografii, która w tym roku była wyjątkowo rozbudowana.

"To wszystko trzeba zobaczyć" - mówił jeszcze przed inscenizacją Adam Kozub z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

 

Joanna Porębska, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię