- A
- A
- A
Popularny zamek Tenczyn w Rudnie otwarty już w czerwcu?
Być może już w czerwcu popularny zamek Tenczyn w Rudnie koło Krakowa zostanie otwarty dla turystów. Po kilku latach prac stan ruin jest na tyle dobry, że można w zamku wyznaczyć trasę turystyczną. Na początek brama zamku ma być otwierana tylko w weekendy. W tygodniu nadal będą prowadzone prace remontowe. Na ich przeprowadzenie gmina Krzeszowice niedawno dostała kolejną dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk w rozmowie z reporterem Radiam Kraków już w ubiegłym roku zapowiadał, że najpóźniej w 2017 roku zamek zostanie otwarty. Teraz wszystko wskazuje na to, że obiekt będzie można zwiedzać już na początku wakacji. W tej sprawie gmina prowadzi rozmowy z rodziną Potockich i konserwatorem zabytków.
"Tenczyn jest wspaniałym obiektem, góruje nad okolicą. Przyciąga ogromem i hipnotyzuje. Każdy, kto jest w jego pobliżu, chciałby wejść do środka i zobaczyć, co się w nim znajduje" - mówi Radiu Kraków Maciej Stępowski, prezes stowarzyszenia Ratuj Tenczyn.
W zamku ma zostać wyznaczona specjalna trasa a o historii budowli turystom opowiedzą członkowie stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. Jednocześnie prowadzony będzie kolejny etap zabezpieczania ruin. Na początku roku na ten cel gmina Krzeszowice zdobyła 700 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marek Mędela/jp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:49
Sztuka ponad granicami. W Sukiennicach otwarto wystawę z kolekcji Kijowskiej Narodowej Galerii Sztuki
-
22:34
Z Kijowskiej Narodowej Galerii Sztuki do krakowskich Sukiennic
-
21:57
Nakleiłeś polską flagę na tablicę rejestracyjną? Krakowska policja przypomina, że grozi za to 500 zł mandatu
-
21:23
Stanisław Kracik: Budowa metra w Krakowie może rozpocząć się dopiero w latach 2040–2045
-
20:54
30 czerwca w Tauron Arenie Kraków zagra OneRepublic – bilety w Radiu Kraków!
-
20:30
Zakopane jednogłośnie za burmistrzem. Łukasz Filipowicz otrzymał wotum zaufania
-
19:47
Ciepło, gorąco, piekarnik! Fala upałów nad Polską
-
18:59
Pickelball...??? Nie znacie , to posłuchajcie!
-
18:26
Pływacki Memoriał w krakowskim KSOS
-
17:57
Ekonomista Marek Zuber: Polska nie będzie liderem odbudowy Ukrainy
-
17:09
Kolejne wzmocnienie Wieczystej Kraków
-
17:02
Referendum wciąż przed sądem. Kiedy wybory prezydenta Krakowa?
-
16:26
Wypadek w Przyborówce i utrudnienia na DW 949. Opóźnienia także na kolei
-
16:02
Mszana Dolna. Areszt dla 28-latka podejrzanego o nękanie byłej narzeczonej
-
15:57
Jak wybrać pościel satynową?
-
15:19
Michał Drewnicki, kandydat PiS na prezydenta Krakowa, chce zachować przemysłowy charakter Rybitw
-
14:44
Po dwóch miesiącach Tarnów znów ma przewodniczącą rady miejskiej. Jej Pracami pokieruje Edyta Kowalska
-
13:10
Marianna Schreiber: w Krakowie niech każdy jeździ, czym chce, nawet autami bez badań technicznych
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze