INWESTYCJE

Najczęstszym zarzutem wobec Mateusza Klinowskiego jest brak dużych inwestycji. W kampanii wyborczej przedstawiał Wadowice jako miasto, w którym wszystko się "zacięło". Po dwóch latach rządów Klinowskiego wielu mieszkańców nie potrafi wskazać spektakularnych sukcesów burmistrza. "Oczekiwaliśmy więcej. Intensywnego działania, aby w mieście było więcej miejsc pracy" - mówi Radiu Kraków mieszkaniec bloków przy ulicy Kopernika. Zofia Kaczyńska, szefowa klubu PiS w Radzie Miasta dodaje, że obejmując urząd Klinowski przestawiał Wadowice jako miasto w ruinie. "Po dwóch latach odbudowy nie widzimy" - komentuje. Klinowski w Radiu Kraków odpowiadał, że przygotowanie dużych inwestycji wymaga czasu. "Mamy przygotowane plany inwestycji i jesteśmy przygotowani do aplikowania o ponad 56 milionów złotych, do tego ponad 30 milionów na spółkę wodociągową. To jest przygotowane w formie aplikacji unijnych" - mówił.


OŻYWIENIE CENTRUM

Ożywienie centrum Wadowic to atut. Zwracają na to uwagę i mieszkańcy, i radni. "Imprezy organizowane w rynku są sukcesem" - uważa radny Paweł Janas z Nowoczesnej. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę, że Klinowski przed wyborami obiecywał, że rynek w Wadowicach zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. Dzięki temu z centrum, tak jak było podczas Światowych Dni Młodzieży, mogliby korzystać mieszkańcy i turyści.

"Przygotowujemy się, żeby do ośmiu lat ograniczyć ruch na rynku. Może uda się to wcześniej. Jak nie, to to potrwa. Docelowo rynek będzie zamknięty dla samochodów" - zapowiadał w Radiu Kraków Klinowski. Część mieszkańców uważa też, że błędem Klinowskiego było doprowadzenie do zamknięcia popularnej restauracji w pobliżu plant oraz konflikt z właścicielem cukierni w rynku.

 

BESKIDZKA DROGA INTEGRACYJNA

"Blokowanie trasy szybkiego ruchu z Bielska-Białej do Krakowa i obwodnicy Wadowic to największe minusy kadencji Klinowskiego. Bez nich Wadowice nie będą się rozwijać" - mówi radny Paweł Janas. Po zmianie władz w Polsce coraz częściej mówi się o powrocie do pomysłu budowy trasy szybkiego ruchu z Krakowa do Bielska-Białej przez Wadowice, Andrychów i Kęty. Zdaniem Klinowskiego trasa nie może jednak przebiegać przez południową część miasta. "BDI powinna przebiegać pustymi polami, terenem niezabudowanym, który jest na północ od Wadowic. Droga nie powinna przebiegać podnóżem Beskidu Małego przez tereny rekreacyjne i mieszkaniowe w gminie Wadowice. To najcenniejsze tereny z uwagi na dziedzictwo. Mówię o postaci Karola Wojtyły i o jego wycieczkach. Wszędzie na świecie takie dziedzictwo podlega ochronie. W Polsce partie mieniące się prawicowymi w dziwny sposób w tym momencie przestają się interesować tak ważną sprawą jak kwestia zniszczenia krajobrazu i przyrody" - tłumaczył Klinowski.

 

MIEJSKI AUTOBUS A MOŻE PUSTOBUS?

Od 1 kwietnia w Wadowicach działa bezpłatna miejska komunikacja. Jej uruchomienie również podzieliło mieszkańców. W Wadowicach zlikwidowano przystanki busów w centrum a pasażerowie, którzy dojeżdżają do miasta, aby dotrzeć w okolice rynku i szpitala, muszą na dworcu PKS przesiąść się do bezpłatnych autobusów. Przez kilka tygodni autobusy woziły powietrze. Po zmianie tras jest lepiej.


KONTROWERSYJNE WYPOWIEDZI I WPISY

Przez dwa lata media bardzo często cytowały kontrowersyjne wypowiedzi i internetowe wpisy burmistrza. Głośno było, kiedy ogłosił, że włodarze gmin zarabiają zdecydowanie za mało. Kontrowersje wzbudził też jego wpis na jednym z portali społecznościowych w czasie świąt Bożego Narodzenia. "Dziś czcimy i świętujemy narodziny żydowskiego heretyka, dziecka "Arabów", terrorysty i sekciarza z Palestyny, którego część z nas pragnie uczynić Królem Polski. Pamiętacie?" - napisał wtedy Klinowski. Niedawno na polecenie posła Kukiz'15 Józefa Brynkusa prokuratura sprawdzała, czy burmistrz nie nadużył stanowiska, namawiając pracownice magistratu do udziału w czarnych protestach. Śledztwo umorzono.

"Prawicowcy o mnie mówią "lewicowy", lewicowcy – "prawicowy". Jestem oryginalny i staram się jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Teraz jestem burmistrzem Wadowic. Staram się to robić najlepiej, jak potrafię" - komentował w Radiu Kraków Mateusz Klinowski.

 


Podsumowanie kadencji pozostałych samorządów:

TARNÓW

ZAKOPANE

 

 

 

Marek Mędela, jgk