W nocy z piątku na sobotę dyżurny oświęcimskiej komendy policji został powiadomiony, że do szpitalnego oddziału ratunkowego ratownicy przewieźli 68-letnią kobietę z ranami ciętymi głowy oraz klatki piersiowej. Policjanci błyskawicznie udali się do szpitala, gdzie ustalili, że związek z uszkodzeniem ciała kobiety miał jej nastoletni wnuk, który mieszkał u niej od dwóch dni.

Funkcjonariusze natychmiast udali się do mieszkania pokrzywdzonej, gdzie zatrzymali 19-latka. Podczas oględzin miejsca zdarzenia za jednym z okien mieszkania policjanci odnaleźli i zabezpieczyli nóż kuchenny, którym posłużył się sprawca. Podejrzany trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy policji. Badanie jego stanu trzeźwości nie wykazało alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone badanie testerem narkotykowym nie wykazało zawartości środków odurzających. Zatrzymanemu została jednak pobrana krew do analizy na zawartość innych substancji w organizmie. 

W trakcie prowadzonych czynności śledczy ustalili, że tej nocy nastolatek, używając noża kuchennego, zaatakował kobietę podczas snu. Po tym fakcie powiadomił sąsiada, z którym wspólnie wezwali na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego.

W sobotę podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie na podstawie zebranych dowodów prokurator przedstawił mu zarzut usiłowania zabójstwa. Następnie, 19-latek trafił przed oblicze sędziego, który na wniosek prokuratora zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W poniedziałek przed południem podejrzany został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za usiłowanie zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 10 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.