Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Biskup Rakoczy przestanie być honorowym obywatelem Oświęcimia?

Na sesji w przyszłym tygodniu Rada Miasta zajmie się wnioskiem o odebranie biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia.

fot: UMO

Wniosek w tej sprawie przygotowała grupa radnych związanych z Koalicją Obywatelską i klubem KOS 2018.

W maju Stolica Apostolska po przeprowadzeniu postępowania nałożyła na biskupa-seniora diecezji bielsko-żywieckiej karę za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec dzieci.

– Uważamy, że biskup swoimi działaniami naruszył dobre imię naszego miasta. Oświęcim jest miastem szczególnym, Miastem Pokoju, ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości bez względu na religię i przekonania, miastem, które z racji swojej historii winno piętnować wszelkie objawy przemocy – napisali radni w uzasadnieniu wniosku.

Tytuł Honorowy Obywatel Miasta Oświęcim jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania. Biskup Tadeusz Rakoczy otrzymał go w 2007 roku, na wniosek ówczesnego prezydenta miasta oraz Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.
Źródło:
Radio Kraków

Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię