Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów

W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?

fot: Pixabay

To między innymi województwo śląskie i mazowieckie, gdzie uchwały antysmogowe weszły w życie w niezmienionym terminie.
Małopolska przez bardzo długi czas zajmowała pozycję wicelidera pod względem liczby zgłoszony wniosków o dotację z programu Czyste Powietrze na wymianę kopciucha. W sierpniu,  gdy konsultowano zmiany w uchwale, spadła jednak na trzecie miejsce w Polsce, we wrześniu, gdy uchwała została zmieniona, na czwarte, a w październiku i listopadzie na piąte miejsce - mówi  Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. SW marcu 2022 było złożonych 1822 wnioski, a w listopadzie zaledwie 860. Aktywiści podkreślają, że to realne konsekwencje zmian w uchwale, o których ostrzegali już w wakacje.

posłuchaj Andrzeja Guli

Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  twierdzi jednak, że mniejsze zainteresowanie programem w ostatnich miesiącach 2022 roku wynika z możliwości otrzymania wyższego dofinansowania w roku bieżącym. W minimalnym stopniu uchwała miała jakiś wpływ, ale głównie to zapowiedź wyższego dofinansowania dotacji - podkreśla Koprowski

posłuchaj Kazimierza Koprowskiego

Pośrodku tej dyskusji stawia się gmina Charsznica koło Miechowa. Ekodoradca Magdalena Kadeja przyznaje, że część osób, która chciała wymienić piec, słysząc o planach przesunięcia terminów uchwały antysmogowej po prostu przestała się kontaktować, ale później były też takie osoby, które z końcem roku dopytywały już o nową odsłonę Czystego Powietrza. Ta zaczęła obowiązywać 3 stycznia.
Dziennie odwiedza mnie nawet 5 osób, pozostali dzwonią z licznymi pytaniami, to około 10 osób każdego dnia, czyli tyle, ile dawniej - mówi ekodoradca. W ubiegłym roku mieszkańcy Charsznicy złożyli 43 wnioski do programu Czyste Powietrza, gmina liczy, że w tym roku ten wynik będzie lepszy. Planuje organizować kolejne spotkania  dla mieszkańców i roznosić nowe ulotki z informacjami o dofinansowaniu.

posłuchaj Magdaleny Kadei

Krakowski Alarm Smogowy oczekuje jednak długofalowej kampanii informacyjnej w całym województwie. Chce, by dotarła ona do wszystkich osób korzystających z kopciuchów. Deklaruje, że będzie regularnie przepytywać urząd marszałkowski z podejmowanych działań, pierwsze takie zapytanie zostało już wysłane. Jeżeli taki sygnał nie popłynie do mieszkańców, to można się spodziewać, że Małopolska będzie w rankingach programu Czyste Powietrze zajmować coraz odleglejsze miejsca, a chcemy, żeby proces związany z modernizacją domów w naszym regionie przyspieszył.

posłuchaj Andrzeja Guli

Urząd marszałkowski na razie nie komentuje sprawy.

O dofinansowanie z Programu Czyste Powietrza od 3 stycznia mogą starać się osoby, których roczny dochód nie przekraczał 135 tysięcy złotych.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię