Znakomity trębacz zaprezentuje materiał ze swej najnowszej płyty pt. „Wisława”, której powstanie zainspirowała twórczość Wisławy Szymborskiej.

Lektura Jej twórczości dostarczyła mi wielu pomysłów i spostrzeżeń. Spotkanie z nią oraz interakcja z Jej poezją nadała również impetu tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem zadedykować jej pamięci. – mówi Tomasz Stańko

Na dwupłytowym albumie oprócz Tomasza Stańki grają nowojorscy jazzmani: pianista David Virelles, basista Thomas Morgan i grający na perkusji Gerald Cleaver, a Krakowska publiczność usłyszy utwory z najnowszej płyty jako druga na świecie. Wcześniej (9 lutego) artyści zagrają tylko w monachijskim muzeum sztuki Haus der Kunst w ramach wystawy ECM – A Cultural Archaeology . Polską premierę dzieła zaplanowano dzień później – 12 lutego.


źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce.

Koncert będzie kolejnym spotkaniem Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., również w Operze Krakowskiej, odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów znajdujących się na płycie.

Bilety można kupić od 29 stycznia za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

(Wojciech Musiał)