Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto poetów i czytelników, czyli szczegółowy program 10. Festiwalu Miłosza

Uznani poeci, ale też debiutanci, a przede wszystkim czytelnicy, bo 10. Festiwal Miłosza to właśnie ich święto - wszyscy oni zagoszczą na tegorocznej imprezie, która w dniach 9-11 lipca odbędzie się w Krakowie. W programie m.in. debaty, spotkania i koncerty. Festiwal Miłosza wystartuje w nowej lokalizacji na samym Rynku Głównym, czyli w Pałacu Potockich - poinformowało w środę Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zainaugurowany zostanie spotkaniem z białoruskim poetą Andrejem Chadanowiczem wokół jego książki pt. "Zabawy fantomowe". Piątek będzie także dniem rozmowy z Magdaleną Bielską, która wraz z prowadzącym Marcinem Orlińskim, jak podało KBF, "pochyli się nad niepokojami płynącymi z codzienności". Z kolei Joanna Zach w swoim wykładzie mistrzowskim skupi na postaci patrona festiwalu, jako na twórcy "o ogromnym apetycie na poznawanie świata", a także postawi pytania o język i jego granicę; "o poezję, która zagląda w przyszłość, i o wagę słów, które tracą znaczenia i naszym zadaniem jest przywrócenie im wagi".

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się debatą poetycką pt. "Swój, obcy, nieobjęty", podczas której Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross, Tadeusz Sławek oraz prowadzący ją Marek Radziwon "podejmą się próby zdefiniowania relacji między centralnymi i peryferyjnymi językami opowieści: nie tylko tymi globalnymi, ale też lokalnymi i najbardziej prywatnymi czy wręcz intymnymi – od polityki ogólnoświatowej po rodzinne stoły". Z kolei wieczór poetycko-muzyczny pt. "Ogród ziemskich rozkoszy" będzie okazją do posłuchania warszawskiego wiolonczelisty Michała Pepola z Royal String Quartet.

Sobota natomiast rozpocznie się od spotkania z Justyną Bargielską, wokół jej tomu poetyckiego pt. "Dziecko z darów"; z Sebastianem Brejnakiem, który opowie o swoim debiutanckim zbiorze wierszy pt. "Filo"; oraz z Joanną Roszak, poetką, nauczycielką i profesorką w Instytucie Slawistyki PAN, która porozmawia z gośćmi na temat swojej ostatniej książki pt. "Ploso"; czytelnicy spotkają się także z poetą Andrzejem Sosnowskim, a rozmowę poprowadzi Magdalena Piotrowska-Grot.

Festiwalowicze wezmą też udział w debacie pt. "Podróżny świata", podczas której Julia Fiedorczuk, Maria Poprzęcka i Adam Wajrak wraz z prowadzącym Ryszardem Koziołkiem, porozmawiają na temat "kwestii poszukiwania w literaturze i sztuce nowych języków opisu sytuacji człowieka stojącego w obliczu kryzysów na niespotykaną skalę: ekologicznego i demokratycznego". Festiwalowy półmetek zakończy się Galą Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której przyznane zostaną wyróżnienia dla najlepszych książek z ostatnich dwóch lat.

Z ich laureatami czytelnicy spotkają się już następnego dnia, czyli podczas niedzielnej debaty, którą poprowadzi Bartosz Sadulski. Następnie Jacek Dehnel i Justyna Sobolewska porozmawiają o sposobie na "wskrzeszanie tego, co minione, by zrozumieć współczesność", posiłkując się fragmentami ostatniej książki pisarza pt. "Najdziwniejsze". Później Sara Szamot, autorka tomu "Ścisk" porozmawia z Magdaleną Kicińską o solidarności ze zwierzętami i katastrofie klimatycznej. O swoich nowych tomach w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą też: Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało i Urszula Zajączkowska.

Pretekstem do kolejnego spotkania będzie książka "Ararat" autorstwa Louise Glück; o twórczości tej ubiegłorocznej noblistki, której poezja przetłumaczona została na polski, porozmawiają Krystyna Dąbrowska, Kacper Bartczak i prowadząca Agata Hołobut.

Organizatorzy nie zapomnieli jednak o nobliście, który patronuje festiwalowi i to właśnie Czesławowi Miłoszowi poświęcona zostanie dyskusja Andrzeja Franaszka, Ireny Grudzińskiej-Gross, Aldony Kopkiewicz i prowadzącej Anny Marchewki. Z kolei spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, podczas którego m.in. usłyszmy fragmenty wierszy poety, zakończy ostatni dzień imprezy.

Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na stronie: www.miloszfestival.pl.
Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię