Zainaugurowany zostanie spotkaniem z białoruskim poetą Andrejem Chadanowiczem wokół jego książki pt. "Zabawy fantomowe". Piątek będzie także dniem rozmowy z Magdaleną Bielską, która wraz z prowadzącym Marcinem Orlińskim, jak podało KBF, "pochyli się nad niepokojami płynącymi z codzienności". Z kolei Joanna Zach w swoim wykładzie mistrzowskim skupi na postaci patrona festiwalu, jako na twórcy "o ogromnym apetycie na poznawanie świata", a także postawi pytania o język i jego granicę; "o poezję, która zagląda w przyszłość, i o wagę słów, które tracą znaczenia i naszym zadaniem jest przywrócenie im wagi".

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się debatą poetycką pt. "Swój, obcy, nieobjęty", podczas której Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross, Tadeusz Sławek oraz prowadzący ją Marek Radziwon "podejmą się próby zdefiniowania relacji między centralnymi i peryferyjnymi językami opowieści: nie tylko tymi globalnymi, ale też lokalnymi i najbardziej prywatnymi czy wręcz intymnymi – od polityki ogólnoświatowej po rodzinne stoły". Z kolei wieczór poetycko-muzyczny pt. "Ogród ziemskich rozkoszy" będzie okazją do posłuchania warszawskiego wiolonczelisty Michała Pepola z Royal String Quartet.

Sobota natomiast rozpocznie się od spotkania z Justyną Bargielską, wokół jej tomu poetyckiego pt. "Dziecko z darów"; z Sebastianem Brejnakiem, który opowie o swoim debiutanckim zbiorze wierszy pt. "Filo"; oraz z Joanną Roszak, poetką, nauczycielką i profesorką w Instytucie Slawistyki PAN, która porozmawia z gośćmi na temat swojej ostatniej książki pt. "Ploso"; czytelnicy spotkają się także z poetą Andrzejem Sosnowskim, a rozmowę poprowadzi Magdalena Piotrowska-Grot.

Festiwalowicze wezmą też udział w debacie pt. "Podróżny świata", podczas której Julia Fiedorczuk, Maria Poprzęcka i Adam Wajrak wraz z prowadzącym Ryszardem Koziołkiem, porozmawiają na temat "kwestii poszukiwania w literaturze i sztuce nowych języków opisu sytuacji człowieka stojącego w obliczu kryzysów na niespotykaną skalę: ekologicznego i demokratycznego". Festiwalowy półmetek zakończy się Galą Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której przyznane zostaną wyróżnienia dla najlepszych książek z ostatnich dwóch lat.

Z ich laureatami czytelnicy spotkają się już następnego dnia, czyli podczas niedzielnej debaty, którą poprowadzi Bartosz Sadulski. Następnie Jacek Dehnel i Justyna Sobolewska porozmawiają o sposobie na "wskrzeszanie tego, co minione, by zrozumieć współczesność", posiłkując się fragmentami ostatniej książki pisarza pt. "Najdziwniejsze". Później Sara Szamot, autorka tomu "Ścisk" porozmawia z Magdaleną Kicińską o solidarności ze zwierzętami i katastrofie klimatycznej. O swoich nowych tomach w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą też: Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało i Urszula Zajączkowska.

Pretekstem do kolejnego spotkania będzie książka "Ararat" autorstwa Louise Glück; o twórczości tej ubiegłorocznej noblistki, której poezja przetłumaczona została na polski, porozmawiają Krystyna Dąbrowska, Kacper Bartczak i prowadząca Agata Hołobut.

Organizatorzy nie zapomnieli jednak o nobliście, który patronuje festiwalowi i to właśnie Czesławowi Miłoszowi poświęcona zostanie dyskusja Andrzeja Franaszka, Ireny Grudzińskiej-Gross, Aldony Kopkiewicz i prowadzącej Anny Marchewki. Z kolei spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, podczas którego m.in. usłyszmy fragmenty wierszy poety, zakończy ostatni dzień imprezy.

Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na stronie: www.miloszfestival.pl.