Półki pod patronatem KMLU i rozmowy o literaturze
Od dziś do wybranych krakowskich księgarń powrócą półki z selekcją książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz literaturą przybliżającą czytelnikom to, co Kraków ma najlepszego do zaoferowania: zarówno klasyczne pozycje, jak i nowe tytuły autorów i autorek związanych z naszym miastem. Z roku na rok w tym zbiorze znajduje się coraz więcej znakomitych książek uznanych twórców i debiutantów, m.in.: Barbary Sadurskiej, Urszuli Honek, Wita Szostaka, Radka Raka czy Katarzyny Kubisiowskiej. Z przyjemnością wracamy także do cyklu audycji literackich przygotowywanych wraz z Radiem Kraków Kultura, a zapoczątkowanych w zeszłym roku z okazji dziesięciolecia KMLU. Pierwszej audycji posłuchamy jeszcze w kwietniu – w radiu oraz na stronie radiokrakowkultura.pl w formie podcastu.

Program lojalnościowy dla czytelników
Księgarnie i antykwariaty jako ważne ogniwa kreatywnego łańcucha literatury w naszym mieście są stałymi partnerami Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dlatego od dziś zapraszamy krakowskie księgarnie do kontaktu w sprawie programu lojalnościowego. Projekt zakłada kolektywne wypracowanie oferty skierowanej do czytelników dokonujących zakupów w lokalnych księgarniach i antykwariatach.
Działania w ramach programu KMLU mają na celu promocję czytelnictwa, której istotnym elementem jest wzmacnianie rynku księgarskiego i obiegu dóbr kultury. Dlatego jednym z priorytetów KMLU jest wspieranie krakowskich księgarń niezależnych i antykwariatów, które są przecież nie tylko sklepami z książkami, ale często ośrodkami kultury integrującymi lokalną społeczność.

Tego typu działania, odbywające się w porozumieniu z księgarzami i antykwariuszami, są istotne zwłaszcza w świetle doniesień o kolejnych księgarniach w zastraszającym tempie znikających z mapy Polski.
- Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o zamknięciu kolejnej małej księgarni, która nie wytrzymała konkurencji ze strony dużych sieci sprzedających literaturę. Uważamy, że trzeba zatrzymać ten proces, dlatego wspieramy starania środowiska w walce o jednolitą cenę książki – przekonuje Urszula Chwalba, kuratorka programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Kraków – tutaj zaczynają się książki
Mamy także niespodziankę dla mieszkańców i miłośników Krakowa – część naszych zaprzyjaźnionych partnerów z grona Miast Literatury UNESCO poprosiło swoich twórców o napisanie pierwszego zdania potencjalnych książek, których akcja zaczynałaby się w naszym mieście. Pisarze ze Lwowa, Manchesteru, Mediolanu i nowozelandzkiego Dunedin mieli za zadanie stworzyć zalążki utworów zainspirowanych stolicą Małopolski. Z efektami tej zabawy zapoznamy się w ciągu najbliższych dni na fanpage’u KMLU na Facebooku.
Zachęcamy także czytelniczki i czytelników, aby spróbowali stworzyć swoje pierwsze zdania nieistniejących utworów dziejących się w Krakowie i zamieszczali je w komentarzach do facebookowych postów.


Więcej informacji na www.miastoliteratury.plMateria

materiały prasowe KBF