O tym, że EURO 2012 coraz bliżej, nie zapominają krakowskie instytucje kultury.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza na największą w tym roku wystawę MOCAK-u. Ekspozycja zat. "Sport w sztuce" obejmuje prace kilkudziesięciu artystów ostatniego stulecia z różnych krajów – malarzy, twórców filmów i obiektów, którzy w swoich pracach – czasem z powagą, a czasem z humorem – podejmują najróżniejsze gry ze sportową symboliką. Celem wystawy jest pokazanie ścisłego związku pomiędzy życiem a sztuką, udowodnienie, że sztuka wspiera zrozumienie kondycji ludzkiej, oraz ujawnienie, że w każdej zabawie kryje się powaga. Wśród artystów m.in Vlastimil Hoffman i Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Edward Dwurnik, Robert Kuśmirowski, Marcin Maciejowski.

Zdaniem Potockiej "sport to niezwykle ważny terapeuta, zdejmujący z człowieka męczące warstwy zwierzęcości i agresji. Wymyśliliśmy sposób na to, aby walczyć i zwyciężać, nie robiąc nikomu realnej krzywdy". A co o sporcie myślą artyści?

Muzeum Sztuki Współczesnej włącza się także w program Miesiąca Fotografii, goszcząc wystawę ukraińskiego artysty Siergieja Bratkowa "Gdy mężczyźni są na wojnie". Zobaczymy także 3. odsłonę kolekcji Muzeum.

Wernisaż 18 maja o godz. 19.00.

MOCAK zainauguruje krakowską Noc Muzeów i obchodzić będzie 1 . rocznicę powstania.