Bohaterem spotkania będzie znakomity krakowski fotografik Wojciech Plewiński.

Ekspozycja zat. "Foto-soc-dizajn 50.60." jest pierwszą odsłoną projektu POLSKI FOTODIZAJN, zainicjowanego przez galerię Asymetria, Fundację Archeologia Fotografii i Raster. Poprzez cykl wystaw oraz podsumowującą je publikację organizatorzy chcą odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż dotychczas perspektywy.


Na wystawie w Galerii Domu Norymberskiego oglądać można m.in prace Zbigniewa Dubaka, Eustachego Kossakowskiego i Wojciech Plewińskiego.

Wojciech Plewiński ( ur. 1928, Warszawa) – polski fotograf, autor ponad 500 okładek tygodnika „Przekrój”, z którym związany był przez wiele lat. Z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Krakowskiej. W 1959 roku rozpoczął współpracę z krakowskimi teatrami: Rapsodycznym, Słowackiego i Starym. Później fotografował również przedstawienia odbywające się na deskach Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie. Przez wiele lat związany był także z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”.
W 2011 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się retrospektywna wystawa obejmująca 50 lat jego pracy twórczej.

Zobaczyć można także prace klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka, który w latach 60-tych w opinii Urszuli Czartoryskiej zrobił również najciekawszą aranżację wnętrza sklepu z użyciem fotografii.


W końcu zobaczymy kontynuację błyskotliwego reportażu Wojciecha Plewińskiego z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958), gdzie nowoczesne meble – prototypy przeznaczone dla masowego odbiorcy pokazane w poodwilżowej estetyce, dzięki obecności modelki (Krystyna Zachwatowicz) tworzą aurę pełną erotyzmu. Ponadto tego samego autora zdjęcia z konkursu Samów z 1959 roku, na placu Defilad w Warszawie - rajdu samochodów – prototypów wyprodukowanych własnoręcznie przez obywateli.

Na wystawie podziwiać można również fotografie Eustachego Kossakowskiego, arcydzieło z dziedziny fotoreportażu, rejestrujące otwarcie Supersamu w Warszawie (1962), gdzie m.in. dekoracje projektował Gabriel Rechowicz (zobaczymy jego portret w barze Frykas).


Finisaż wystawy 14.06.2012, godz. 20.00
Podczas finisażu wystawy spotkanie z Wojciechem Plewińskim zostanie poprzedzone projekcją slajdów okładek z Przekroju z lat 40/50.

Wystawa w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii 2012